Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+5 oy
38 okuma
mustafaharputi Analiz kategorisinde Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Yeni yapılan bir araştırma, rüya görmeyi “uykudaki yaratıcı oyun” olarak tanımlıyor.

Rüyalar için yapılan bilimsel çalışmalar zor zamanlarını yaşıyor. Rüya görmek; bilişsel-davranışçı terapinin, psikoaktif ilaçların ve zihnin bilgisayar modellerinin hakim olduğu bir dönemde, Freud’un 1900’de Düşlerin Yorumu adlı eserini yayınladığı zamanlara göre psikoloji ile daha alakasız görünüyor.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

9 Yorum

+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
seçti
 
En İyi Yorum
Sorun, rüyaların doğası ve işlevi hakkındaki ampirik kanıtların eksikliği değildir. Daha ziyade, bu kadar çok kanıtın tutarlı bir teoriye ulaşamaması ya da tedavi edici bir uygulama için faydalı bir kılavuz olamamasıdır.

Freud ve ondan sonraki psikanalistler klinik incelemeleri rüyaları tartışmak için kullandılar; şifreli simgelerine rağmen anlamlı olduklarını ve tedavide yardımcı olabileceklerini düşünüyorlardı. Bununla birlikte nörobilimciler 1950’li yıllarda, rüya görmenin beynin uyku esnasındaki otomatik süreçlerle bağlantılı olduğunu keşfettiler; bu durum rüya görmenin aslında sinirsel bir saçmalıktan başka bir şey olmadığını düşündürüyordu. Aynı zamanda kantitif araştırmacılar, on binlerce rüya raporunu analiz etmek için istatistiksel yöntemler kullanmaya başladılar. Bu araştırmacılar, tuhaf semboller ya da rastgele saçmalıklar yerine, insanların rüya içerikleri ve uyanıkken ki duygusal kaygıları arasında açık ve doğrudan devamlılıklar olduğunu tespit ettiler.
+4 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Bu araştırma alanlarının her birinin sonuçları, ortak zemin arayışını zorlaştırıp birbiri ile çelişiyor gibi görünüyor.

Big Dreams’de açıkladığım gibi; bilişsel bilimdeki yeni gelişmeler, zihnin evrimsel özelliklerini, hayatta kalma ihtiyaçlarını ve türümüzün karşı karşıya kaldığı adapte edici zorlukları aydınlatarak daha iyi bir yol öneriyor. Rüya görme olayına daha geniş anlamda baktığımızda, basit ama güçlü bir tez ortaya çıkıyor: rüya görmek bir tür oyundur, uyku anındaki hayal gücünün oyunudur.
+4 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Zoologlar tüm memelilerde, özellikle türlerin en genç üyeleri arasında oyun davranışlarına rastladılar. Oyun geçici bir yapmacıklık ve inanmışlıkla gerçekleşir, eylemler normal ve oyun dışı dünyayı yöneten kısıtlamalarla sınırlandırılmamıştır. Çoğu araştırmacı, oyunun en önemli fonksiyonunun güvenli bir ortamda  hayatta kalmak için verilen bir tepki olduğu konusunda hemfikirdir. Yani gençler yetişkin olduklarında gerçek hayatta bu durumlarla yüzleşmeye hazırlansalar iyi olur. Yaratıcılık, esneklik ve içgüdüsel özgürlük insanlarda olduğu kadar diğer hayvanlarda da oyunun ayırıcı özellikleridir.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Oyunun bu niteliklerinin hepsi rüya görme konusunda önemlidir. Rüya uykuda oluşur; uyanık dünyadan geçici olarak çekilme durumudur, hayal gücü özgürce saltanat kurup istediği yerde dolaşabilir. Rüya çocuklukta daha çok görülür ve daha etkilidir; gençler, kovalamak ve uçmak gibi berrak rüyaları yaşlılara göre daha çok görürler. Rüyaların içeriği çoğu kez cinsellik, saldırganlık, kişisel sağlık, sosyal ilişkiler ve ölüm tehdidi gibi yaşamsallıkla ilgili temalara doğrudan göndermeler yapar. Genel olarak rüyalar tahmin edildiği gibi çok garip olmamasına rağmen, zihni hayal etmenin ötesine bakmaya teşvik eden doğal yaratıcılığa ve zengin özelliklere sahiptirler.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Rüyayı bir oyun gibi düşünmek pek çok avantaja sahiptir; öncelikle rüya araştırmalarının farklı dalları arasındaki çatışmaların üstesinden gelir. Nörobilimcilere göre rüya görme aslında beyin aktivitesinin doğal döngülerine dayanır ancak rüyaları uykulu aklın anlamsız yan ürünleri olarak algılamak artık mantıklı değildir. Hayali evcilik oyunu oynayan bir grup çocuk görsek onların beyinlerinin bir anlamda arızalı olduğunu varsayma konusunda haklı çıkabilir miyiz? Tabii ki haklı çıkmayız. Aynı şekilde rüyanın eğlenceli özelliklerini, sağlıklı bilişsel işlevin ayrılmaz bir parçası olarak tanımalıyız. Bilgisayar programcılığı dilinde rüya, düzeltilmesi gereken ya da ortadan kaldırılması gereken bir hata olarak değil de zihnin hayati bir özelliği olarak değerlendirilmelidir.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Rüya görmeyi bir oyun olarak görmenin psikoterapi uygulamaları için yararları vardır. Terapistler, gizli mesajların ortaya çıkması için emek harcamak yerine; daha sembolik düzeyleri takip ederek, danışanlarının duygusal kaygılarının ve uyanık hayatlarının zorluklarına ipucu olsun diye rüyaların yaratıcı dinamiklerini keşfedebilirler.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Bu, özellikle travmatik hastalarının tedavisinde yararlı olabilir. Travma sonrası stres bozukluğu üzerine yapılan araştırmalarda başarılı tedaviler şunu gösteriyor; hastaların tekrar eden kabusları giderek travma üzerinde daha az etkili hala geliyor ve rüya temalarının çeşitliliği, karakterleri ve senaryoları giderek artıyor. Diğer bir deyişle, rüyalarının daha eğlenceli bir hale gelmesine ve hastaların ruh sağlığı yönünden daha çok ilerleme kaydetmelerine neden oluyor.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Bir zamanlar, bir araba kazasında neredeyse ölen ve ağır omurilik yaralanması ile yoğun bakımda birkaç gün geçiren Nan adında bir kadınla bir araştırma projesi yaptım (Nan’ın rüya raporları, Uyku ve Rüya Veritabanı’nda mevcuttur). Kazadan sonra gördüğü rüyalar korku, saldırganlık ve talihsizliklerle doluydu; tam olarak akut Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nu yaşayan  birinden bekleyeceğimiz bir şeydi bu. Ama Nan bana, yaralandıktan yaklaşık dört ay sonra ortaya çıkan olağan dışı bir rüya ile umutlandığını söyledi. Bu rüyada, çocukluk hikayesinden hatırladığı sevilen bir karakter gibi gökkuşağının renklerini boyamasına izin veren sihirli bir fırça vardı. Kazadan beri ilk defa, rüyalarından biri renklere, olumlu duygulara ve iyi bir duruma gönderme yapmıştı . Bu rüyada ortaya çıkan neşeli oyunculuğun canlanması, nihai olarak sağlığının iyileşmesini teşvik ediyordu.
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Türümüzün evrimsel başarısı, büyük ölçüde zihinlerimizin muazzam esnekliğinden ve uyarlanabilir yaratıcılığından kaynaklanmaktadır. Şu anki bilimsel kanıtlar, rüyanın güçlü, nörolojik olarak bağlantılı bir süreç olduğunu ve bunun insan psikolojisinin yeteneklerini kuvvetlendirdiği bildirmektedir. Uyku sırasındaki eğlenceli düşlerimiz zihinsel yoga gibi işlev görür, bilişsel yeteneklerimizi yönlendirir, farkındalığın sınırlarını ve potansiyellerini keşfeder ve uyanık dünyamız ne getirirse getirsin bizi ona hazırlar.

Yazar: Kelly Bulkeley
Çevirmen: Meltem Çetin Sever
Kaynak: Psychology Today

İlgili rüyalar

+5 oy
13 yorum 41 okuma
mustafaharputi 21 Kasım 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+2 oy
7 yorum 41 okuma
mustafaharputi 28 Eylül 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+11 oy
9 yorum 170 okuma
sonsuz 26 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Bilgesi (117k puan)   yazdı
+4 oy
8 yorum 38 okuma
mustafaharputi 23 Haziran 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+5 oy
6 yorum 39 okuma
+3 oy
3 yorum 32 okuma
+4 oy
1 yorum 35 okuma
+1 oy
9 yorum 29 okuma
mustafaharputi 3 Kasım 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+3 oy
3 yorum 35 okuma
mustafaharputi 11 Haziran 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+5 oy
7 yorum 34 okuma
mustafaharputi 30 Eylül 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+8 oy
4 yorum 89 okuma
Simge 8 Temmuz 2019 Analiz kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (167k puan)   yazdı
+2 oy
1 yorum 24 okuma
1 Eylül 2017 Rüya kategorisinde misafir   16 66 238 yazdı
+9 oy
4 yorum 66 okuma
Hicaz 7 Aralık 2016 Bilgi kategorisinde Hicaz Rüya Görüşmecisi (37.5k puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -500
Yorum yazmak: +80
Düşünce yazmak: +16
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +80
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +300
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...