Rüya Yorumu Sitesi
+7 oy
37 okuma
Rüyalarımızın kaynağı nedir? Gündelik hayatta karşımıza çıkan olay veya durumlardan mı, yoksa bilinçaltına attığımız his ya da düşüncelerden mi meydana gelmektedirler?
Analiz kategorisinde Rüya Bilgesi (3.3m puan)   | 37 okuma

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
yedi artı iki? (küçük harflerle)
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

7 Yorum

+3 oy
En İyi Yorum
Rüyalar, en eski çağlardan beri bir merak konusu olagelmiştir. Kökeni ve değerine yönelik kavramlar ise, geçen zaman içinde bir hayli değişti. 'Gerçek' ve 'Rüya' arasındaki fark, yüzyıllar boyunca tartışma konusu oldu.

Pek çok kültürde, bu ayrım pek de net değil; zira rüyada yaşananların da, en az uyanıkken yaşananlar kadar gerçek olduğu varsayılıyor. Eski zamanlarda, rüyaların geleceğe dair kehanetler içerdiği düşünülüyordu. Örneğin Eski Mısırlılar, bundan yaklaşık 4000 yıl önce, rüya yorumlarını derlemişlerdir. Söz konusu metinlerde, kehanet içeren rüyalardan bahsedilmektedir.Yine Antik Yunan'da da, kimi rüyaların geleceğe ilişkin mesajlar taşıdığına inanılırdı. Ama örneğin Aristoteles, rüyaları, görece bilimsel bir yaklaşımla değerlendirir ve duyu izlenimleri ile coşkuların rolüne vurgu yapar.
Rüya Bilgesi (3.3m puan)  
seçti
+3 oy
ağlıklı bir insan, her gece yaklaşık 2 saatini rüya görerek geçirmektedir. Fakat gördüğümüz rüyaların birçoğunu çabucak unuturuz. Uyku esnasında canlı, etkileyici, görsel ve işitsel yanılsamalarla ortaya çıkan olgular 'düş' olarak da bilinir. Oldukça basit ve gerçeğe yakın olabileceği gibi, fantezilerle dolu ve gerçeküstü de olabilir.
Rüya Bilgesi (3.3m puan)  
+2 oy
Bilinçaltı ve rüyalar

Rüyaların manası ve önemi hususunda en fazla bilinen ve tartışılan görüş ise, Sigmund Freud'un geliştirdiği 'psikanalizci' rüya kuramıdır. Freud'a göre, rüyada görülenler, bilinçdışı arzuların üstü kapalı olarak dışa vurumudur. Bunlar çoğunlukla cinsellik ile alakalıdır ve bastırılmış dürtüleri simgeler.

Uyku esnasında arzuları bastırmak neredeyse imkansızdır. Bu sayede arzular serbestçe dışa vurulabilir. Rüya gören insanın bilincine, çoğunlukla imgelere dönüşerek girmektedir. Bu dönüşüm ise uyku esnasında algılanan duyu uyaranlarından, daha önce yaşanmış hadiselerden ve derine yerleşmiş hatıralardan etkilenmektedir. Bu sebeple, psikanalizde, rüyaların yorumlanarak bilinç dışının analiz edilmesine önem verilmektedir.

Sigmund Freud'u takip eden görüşlerden birisi de, Alfred Adler'e aittir. Adler, rüyaların geçmişten ziyade geleceğin planlanmasına destek olma işlevini üstlendiğini öne sürmektedir. Rüyalar ve yorumları ile alakalı en detaylı-kapsamlı araştırmayı yapan Carl Gustav Jung ise; rüyadaki imge ve simgeler tek başlarına ele alındığında kişi adına özel mana taşıdığı, kişinin kendini bunlara yansıttığı fikrini savunmaktadır.
Rüya Bilgesi (3.3m puan)  
+2 oy
Bilinçaltının rüyaları etkilemesi

Zihnimiz bir buzdağı gibidir. Bilinçli zihin, buzdağının su üstünde kalan ufak bir bölümüdür. Bilinçaltı ise, suyun altında kalan devasa çaptaki asıl bölümdür. Uyanıkken, faal olan bilinçli bölümdür. Uykuda, bilinçdışı zihin ortaya çıkar. Bilinçaltı ise, sürekli bir biçimde faaliyettedir.

Bilinçaltı yaşamımızı bu biçimde, bu ölçüde etkiliyor iken, rüyalarımızı nasıl ve ne şekilde etkilediği konusu ise bir hayli tartışma yaratmıştır... Bilinçaltının rüyalarımıza olan etkisi konusunda yaygın olan 2 kanı vardır:

1. Bilinçaltı, biz farkında olmadan çalışan ve uykudayken vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan kısımdır.

2. Negatif etki altında, huzursuz ve sıkıntılı olduğumuz zamanlarda bu etkiler bilinçaltımıza da yansır. Bu yüzden, gördüğümüz rüyalar da huzursuz edici ve olumsuz duygular uyandıran rüyalar olur. Aynı şekilde, pozitif etki altında olduğumuz zamanlarda da güzel ve olumlu duygular uyandıran rüyalar görürüz.
Rüya Bilgesi (3.3m puan)  
+2 oy
Arnold Mindell, farklı bir yaklaşımla, bilinçaltına 'rüya nesnesi' ismini vermiştir. Onu, bir nehir misali durmaksızın akan bir rüya olarak düşünür. Mindell'e göre rüyalarımız, söz konusu bütünlüğün içinden çekilmiş fotoğraflardır.

Erich Fromm ise, rüyaların unutulmuş bir lisan olduğunu ve rüyalar ile hayallerin, zihnimizin en önemli ifadeleri olduğunu söyler.

- Bilinç perdesi tarafından saklanmış olan pek çok şey, uykuda olduğumuz zamanlarda zincirlerinden kurtularak özgür kalır.

- Evrenin henüz bilmediğimiz saklı gerçeklerinden, bize doğru genellikle simgeler aracılığıyla gelen şeye 'rüya' veya 'düş' deriz.Rüyalara niçin ihtiyaç duyuyoruz? Bunu hala, kesin olarak bilmiyoruz. Ve anlaşılan o ki; rüya konusundaki tartışmalar ve rüyalara yüklenen anlamlar da, bu soruya tatmin edici bir yanıt bulununcaya dek bitmeyecek.
Rüya Bilgesi (3.3m puan)  
+4 oy
Güzel ve değişik bilgiler veriyorsunuz. Bu bilgilerinizin bir kaynağı var mı? Kitap olabilir veya başka bir şey.  Yani rüyalar sırdır.
Rüya Ustası (49.9k puan)  
+5 oy
Her ikisi de olabilir. Ama bazen ilahi durumlarda olabiliyor. Ben bir gece babaannemin öldüğünü gördüm. O gece halam aradı. Babaannem gerçekten olmustu. Hiç unutamam o rüyami.
Rüya Tabircisi (4.1k puan)  

İlgili rüyalar

+1 oy
2 yorum
2 Eylül 2019 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (3.3m puan)   yazdı | 4.3k okuma
+6 oy
3 yorum
21 Ağustos 2019 Analiz kategorisinde Rossess Rüya Yorumcusu (18.6k puan)   yazdı | 110 okuma
+1 oy
8 yorum
2 Mart Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (3.3m puan)   yazdı | 15 okuma
+5 oy
6 yorum
2 Aralık 2019 Bilgi kategorisinde Ruyaninmeali Rüya Ustası (50.5k puan)   yazdı | 59 okuma
+11 oy
2 yorum
12 Eylül 2019 Rüya kategorisinde Elifesma2394 Rüyakar (576 puan)   yazdı | 267 okuma
+7 oy
1 yorum
2 Ağustos 2019 Rüya kategorisinde Ceyda3877 Rüyazede (246 puan)   yazdı | 36 okuma
+11 oy
23 yorum
16 Temmuz 2019 Bilgi kategorisinde Likya Rüya Bilgesi (201k puan)   yazdı | 345 okuma
+4 oy
0 yorum
24 Haziran 2019 İstihare kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (3.3m puan)   yazdı | 110 okuma
+7 oy
1 yorum
16 Mayıs 2019 Bilgi kategorisinde Tabir-i Rüya Rüya Tabircisi (6.3k puan)   yazdı | 29 okuma
+2 oy
0 yorum
5 Eylül 2018 Rüya kategorisinde Talha   1 yazdı | 28 okuma
+14 oy
1 yorum
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Kurucu (89.2k puan)   yazdı | 77 okuma
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

20.7k rüya

61.8k yorum

24.2k düş-ünce

3.9k üye

193 Aktif
1 Üye ve 192 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 8349
Dün : 25779
Toplam : 15888081
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 1093 e
  2. Sonbahar - 128 e
  3. Karga - 59 e
  4. kuzgun - 25 e
  5. Likya - 18 e
  6. Rüya Tabircisi - 17 e
  7. Ruyadede - 10 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
20,697 rüya
61,817 yorum
24,191 düş-ünce
3,933 üye
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.