Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+7 oy
297 okuma
mustafaharputi Bilgi kategorisinde Rüya Bilgesi (5.6m puan)  
yeniden kategorilendirildi
Eski yunan mitolojisinde rüya ve uykuların hatta kabusların bile bir tanrısı olduğu anlatıla gelen söylenceler arasında yerini almıştır.

Göklerde yaşayan gece tanrıçası “Nyx” ve yer altı dünyasında ebedi karanlığa hükmeden tanrı “Erobus“un  bir gün ikiz çocukları doğar. Bunlar “Thanatos” ve “Hypnos“dur.

“Thanatos” ölümün tanrısı ve “Hypnos“da uykunun tanrısı olarak bilinir.

Gecenin ve karanlığın insanlar da çağrıştırdığı iki şey, biri ölüm ve sonu bilinmeyen diğeri de uyanana kadar ölüm ama içinde yaşarken, ölmemişken göreceğin şeylerin sana bağlı olduğu ve gündüze evrilen uyku.

Uyku tanrısı “Hypnos” Erebus isimli karanlık mağarasında yaşar. Sarayının bahçesi afyon çiçeği ve onun gibi uyku verici bitkilerle doludur. “Hypnos“un uykusu kaçmasın diye sarayda gürültü çıkaran hiç bir alet kullanılmamaktadır.

Suyundan içen ruhlara her şeyi unutturan Lethe Irmağı da “Hypnos“un sarayının içinden akar ve oradan ölüler ülkesine doğru gider. Uykunun sarayında geçen bu nehirde akmaya karar veren tüm ruhlar ölüler ülkesine gidecektir.

Veya suyunu içip ve bildiği her şeyi unutacaktır. “Hypnos“un abanoz ağacından yapılma simsiyah yatağı mağaranın tam ortasında tasvir edilir.

“Hypnos“un karısı “Pasithea” (halusinasyon, gevşeme ve rahatlama tanrıçası)dan üç oğlu vardır ve oğullarından biri olan rüya tanrısı “Morpheus” uyku tanrısı “Hypnos“un uyurken ortamın sessizliğini sağlamakla görevlendirilmiştir.

Ayrıca insanların rüyalarına girebilme ve onlara insan şeklinde görünme özelliğine de sahip, kanatlı bir “rüya tanrısı”dır.

Özellikle tanrıların habercisi olarak hükümdarların ve kralların rüyasına giren “Morpheus” biçimbilim/değişimbilim olarakta “Morfoleji“ye ilham olmuştur.  “Morpheus“un iki kardeşi daha vardır.

Bunlardan biri “Phobetor” korkulu rüyalar ve fobilere, diğer kardeşi “Phantasos” ilizyon ve fantezilere sebep olma özelliğine sahiptir.

Yunan mitolojisinde genelde sakin bir hayatı olan “Hypnos” adı çok geçmesede tanrıça Hera’ya yardım etmek için baş tanrı Zeus’u iki kez kandırıp uyutmuştur.

Hera ise bunun karşılığnda “Hypnos“u genç, zarif ve güzel kızı “Pasithea” (halüsünasyon,gevşeme ve rahatlama tanrıçası) ile evlendirmiştir.”Hypnos” Zeus’un öfkesinden korunmak için annesi Nyx‘in yanına sığınmıştır.

Şakaklarında bir çift kanadı, elinde afyon yaprağıyla, genç bir tanrı olarak da betimlenir.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

2 Yorum

+4 oy
Karga Rüya Bilgesi (485k puan)  
seçti
 
En İyi Yorum
Afrika’da biz, rüyamızda bir şey gördüğümüzde onu gün ışığında da gerçekleştirmek gerektiğine inanırız. Kişinin rüyalarını ciddiye alışı çok iyidir çünkü biz bir rüyayı gerçekleştirdiğinizde, rüyayı yapan ruhun yaratıcı gücünün bunu fark ettiğine ve size rehberlik edecek yeni rüyalar üretip, yaşamınızı daha zengin ve daha ilginç kılacağına inanırız. Siz rüyalarınızı fark ettikçe onların da bunu fark ettiklerine inanırız. Rüyalarınızı görmezden gelmek veya onlara yersiz, gülünç şeyler olarak bakmak iyi değildir.

Rüya ruhuna, onun mesajını aldığımı ve o mesaj uyarınca davranmaya hazır olduğumu göstermek zorundayım. Bazen tüm varlığınızı derinden etkileyebilecek bir sorunla karşılaştığınızda uykuya dalabilirsiniz ve sabah olduğunda sorununuzun çözümü oradadır. Tüm bu süre zarfında yanıt nerede saklıydı? Belirli bir şeyi daha önce hiç görmemiş olan bir insan, nasıl olur da yalnızca bir rüya rehberliğinde kendini o şeyi inşa ederken bulabilir. Rüyalar mucizevi doğalarını bize bu şekilde gösterir.

Bir keresinde aydaki dağları kendi gözümle görebilmek için bir teleskop yapmak istedim. Bir rüya bana mercekleri bilemek ve bir teleskop yapmak konusunda rehberlik etti. Ne zaman bir hata yapsam rüya gelip beni düzeltiyordu. Sonunda bugün hala evimde duran dört inçlik bir teleskopu tamamlayabildim.

Şimdi kendime soruyorum: Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Rüyalarımda belirip beni yönlendiren insanlar kimdi? Bilmiyorum. Tek bildiğim onların kesinlikle Afrikalı insanlar olmadığı! Vusamazulu Credo Mutwa-Afrikalı şaman şef

Dekorasyon gerçeğe uyum göstermez, gerçeğin de dekorasyona ihtiyacı yoktur.

Afrika ata sözü
mustafaharputi Rüya Bilgesi (5.6m puan)  
aslında bi ara uzakdoğu ve güneydoğu asyayı da incelemek gerekir. onların bu konuya bakış açılarını merak ediyorum.
+4 oy
Karga Rüya Bilgesi (485k puan)  
Zulu dilinde uykunun karşılığı “Butongo” dur. Yani yıldız tanrılarıyla bir oluş hali. Rüyanın karşılığı ise “İpupo” dur. Pupa fiili uçmak demektir. Dolayısıyla rüya gördüm demek “uçtum” anlamına gelir.

İlgili rüyalar

+9 oy
5 yorum 39 okuma
Sonbahar 20 Mayıs Bilgi kategorisinde Sonbahar Rüya Bilgesi (150k puan)   yazdı
+16 oy
2 yorum 122 okuma
+8 oy
1 yorum 335 okuma
sonsuz 23 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (107k puan)   yazdı
+5 oy
1 yorum 48 okuma
29 Haziran 2019 Tabir kategorisinde Emre   13 17 yazdı
+10 oy
10 yorum 394 okuma
Simge 8 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (122k puan)   yazdı
+7 oy
0 yorum 35 okuma
Sibel Atasoy 23 Nisan 2019 Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyazede (2.1k puan)   yazdı
0 oy
14 yorum 47 okuma
+5 oy
0 yorum 35 okuma
+3 oy
0 yorum 14 okuma
+11 oy
2 yorum 52 okuma
+5 oy
1 yorum 37 okuma
Mia 3 Kasım 2019 Tabir kategorisinde Mia Karabasan (469 puan)   yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

Kategoriler

20.9k rüya

82.2k yorum

26.5k düş-ünce

4.4k üye

128 Aktif
4 Üye ve 124 misafir
Bugün : 18912
Dün : 33963
Toplam : 17198930
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi mustafaharputi - 232 e
  2. Hypnos Hypnos - 17 e
  3. Yaren1989 Yaren1989 - 14 e
  4. Adams Adams - 13 e
  5. Ay Parçası Ay Parçası - 10 e
  6. Nurliz Nurliz - 7 e
  7. eirene eirene - 6 e
Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...