Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+4 oy
29 okuma
Bilgi kategorisinde Rüya Tabircisi (10.5k puan)
Psikologlar ve ruh bilimciler rüyaların süreleri konusunda kesin bir sonuca varamamışlardır. Bir bölümü birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken bir diğer bölümü ise saatlerce devam eden rüyaların var olduğunu söylerler.

Bu tartışmalar devam ederken, Amerikalı ruh bilimci Dr. B. Klein yardımcıları ile birlikte yoğun çalışmalara koyulur. Gönüllülerin arasından seçtiği bazı kişileri hipnotize ederek uyutur. Belli bir süre sonra da uyandırıp rüyalarını dinler. Analizleri sonucunda bir rüyanın yirmi saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü tespit eder. İşin en enteresan tarafı ise; uyandırdığı gönüllülerin üç-beş saniye süren rüyalarını saatlerce anlatmalarıdır. Hatta bir kısmının rüyası yazılmaya kalkışılsa ortaya kalınca bir macera romanı çıkabilir.


Dr. Klein, yılmadan bu işin üzerinde çalışmalarını sürdürür. Vardığı sonuç; en uzun rüyanın bile doksan saniyeyi geçmediği olur. Dr. Klein’e karşı çıkan ruh bilimciler, hipnotizmayla uyutmanın normal bir uykuyla kıyaslanamayacağı ve bu denemelerin geçersiz sayılacağı yolunda görüş bildirir.

Chicago Üniversitesi uzmanlarından Dr. Kleitman ve öğrencisi Aserinsky 1953 yılında geniş çapta çalışmalara başlarlar. Dr. Kleitman otuz yıl süre ile kendisini rüyadan mahrum etme denemeleri yapar. Fakat hiçbir zaman bu durumu bir haftadan fazla sürdüremez. Otuz yıllık çalışmasının ardından aradığı sonuca ulaşamayınca başkaları üzerinde farklı deneylerini uygulamaya başlar. Deneylerin sonunda, rüya esnasında kısa veya uzun süren süratli göz hareketlerine tanık olur. Denemeye tuttuğu kimseleri, göz hareketlerinin başladığı ve bittiği devrenin çeşitli bölümlerinde uyandırır. Böylece her defasında kişilerin rüya görmüş olduklarını öğrenir. Ömrü boyunca hiç rüya görmediklerini iddia eden kişileri toplar, onların üzerinde testler yapar. Göz hareketlerinin başladığı anda uyandırdığı bu kişiler, hayret ve şaşkınlık içinde ilk defa rüya gördüklerini söylerler.

Dr. Kleitman bundan şu sonucu çıkarır; herkes rüya görür, fakat bazı kimseler rüyalarını hatırlayamaz. Rüyanın objektif olarak en büyük delili ise uyumakta olan kimsenin hızlı göz hareketleridir.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+1 oy
Rüya Bilgesi (120k puan)
Bildiğim kadarıyla bu konu belirsizdi ama burada epey kesin ifadeler var.

Hani insan bazen rüyasında boşalır ya... Bir iki saniyede boşalıyoruz demek ki. :) Hayır ne ara tahrik olup ne ara boşalıyosun o kadar kısa süre içinde.
Rüya Tabircisi (10.5k puan)
:) bilemedim

İlgili rüyalar

+5 oy
2 yorum 50 okuma
+4 oy
0 yorum 24 okuma
+3 oy
0 yorum 22 okuma
24 Haziran Rüya kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (255k puan) yazdı
+1 oy
2 yorum 4 okuma
+6 oy
0 yorum 21 okuma
3 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Ustası (65.6k puan) yazdı
+9 oy
4 yorum 52 okuma
28 Ağustos Bilgi kategorisinde Prenses789 Rüyakar (2k puan) yazdı
+8 oy
6 yorum 67 okuma
+6 oy
1 yorum 24 okuma
11 Ağustos Bilgi kategorisinde roselinee2 Rüyazede (0 puan) yazdı
+4 oy
0 yorum 8 okuma
25 Temmuz Bilgi kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (255k puan) yazdı
+5 oy
0 yorum 18 okuma
16 Temmuz Bilgi kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (255k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

19.2k rüya

10.3k yorum

7.8k düş-ünce

2k üye

72 Aktif
4 Üye ve 68 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 10722
Dün : 23055
Toplam : 9986792
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 29 e
  2. kuzgun - 10 e
  3. Eyja - 5 e
  4. Mirac - 4 e
  5. Önay Akın - 4 e
  6. Gül - 4 e
  7. Sefa - 3 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...