Rüyanızı yazın, sitemizi takip edin, yorumunu okuyun.
Rüyalarınızı anlamlı, imla kurallarına uygun yazınız. Rüyalara ve yorumlara oy veriniz. Rüyanıza yorum yapıldıysa mutlaka geri dönüş yapınız.
+4 oy
40 okuma
önce Bilgi kategorisinde Rüya Tabircisi (8k puan)
"Zeka katsayısı" olarak bilinen IQ değeri ile rüya görme sıklığı arasında bugüne kadar dikkate değer ilişki olduğunu gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak bilişsel kapasitesi yüksek olan bireylerin, gün içinde karşılaştıkları deneyimleri rüyalarına entegre etme konusunda bir miktar daha iyi olduğu görülmüştür.

İlk olarak rüya sıklığıyla başlayalım: Rüyalarınızı hatırlamıyor olduğunuz, rüya görmediğiniz anlamına gelmemektedir. İnsanların büyük bir çoğunluğu gördüğü rüyaları hatırlayamamaktadır. Ancak ortalama bir insan, uyandığında hatırlasa da, hatırlamasa da, günde ortalama 4-5 rüya görür. Bu rüyaların çoğu sadece birkaç saniye sürer. Buna rağmen, uyandığımızda eğer rüyamızı hatırlıyorsak sanki saatlerdir rüya görüyoruz gibi hissederiz; bu sadece bir algı yanılgısıdır.

Dolayısıyla bu kısacık duyusal illüzyonların hatırlanamaması gayet normaldir. Bunu "televizyon reklamları" gibi düşünebilirsiniz: Hepimiz her gün onlarca reklama maruz kalsak da, birçoğuna dair hiçbir şey hatırlamıyoruz; çünkü beynimiz bu bilgiye odaklanmıyor.

Öte yandan IQ değeri ile beynin çalışma prensipleri arasında ilişki olduğu bir süredir bilinen bir konu. Örneğin daha yüksek IQ değerlerine sahip bireylerin beyinlerine ulaşan verileri farklı işlediği yönünde bulgılar mevcut. Yapılan bir çalışmada, IQ değerleri daha yüksek bireyler, hareket eden cisimlerden gelen verilere daha hızlı odaklanabiliyorlar ve diğer verileri daha hızlı baskılayabiliyorlar; böylece daha acil ve önemli olaylara daha verimli bir şekilde odaklanabildikleri düşünülüyor. Rochester Üniversitesi'nden Duje Tadin bunu şöyle açıklıyor:


 
Bulgularımız, yüksek IQ'lu insanların görsel algı konusunda daha iyi oldukları anlamına gelmiyor. Daha ziyade, görsel algı konusunda daha seçici oldukları anlamına geliyor. Örneğin daha küçük ve hareket eden cisimlere odaklanmak konusunda daha iyiler; ancak daha iri, arka planda hareket eden cisimler konusunda oldukça kötüler.
Genel olarak şu hatırlanmalı: IQ değeri yüksek bir birey, her anlamda zeki anlamına gelmemektedir. Zira günümüzde kabul gören zeka kuramlarına göre, tek bir zeka türü yoktur ve IQ, bu farklı zeka tiplerinden sadece birini ölçmek üzere tasarlanmıştır (ki onun bile güvenilirliği ve evrenselliği oldukça tartışmalıdır).

Düşük bir IQ değeri, genellikle analitik zekanın düşüklüğünü gösterir. Bu kimi zaman doğrudan sosyal yaşantıyı da etkilese de, her zaman için geçerli değildir. Dolayısıyla bir bireyin genel zekasını IQ gibi tek bir kıstas kullanarak kıyaslamak doğru olmayacaktır.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

2 Yorum

+1 oy
önce Lusid Rüyacı (73.5k puan)
Güzel bir yazı. Ama şu rüyaların kısalığı konusunda emin değilim ya. Bir kaç saniye sürer diyor ya bana sanki uzun sürüyormuş gibi geliyor. Çünkü bazı rüyalarım reel hayatla eş zamanlı ilerliyor.
önce Rüya Tabircisi (8k puan)
https://www.ruyadaruya.com/26590/ruya-gorme-suresi

Şöyle bir yazıyı da ekleyelim
0 oy
önce Rüya Tabircisi (8k puan)
https://www.ruyadaruya.com/26590/ruya-gorme-suresi

Şöyle bir yazıyı da ekleyelim

İlgili rüyalar

+7 oy
0 yorum 24 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Uzman Yorumcu (29.1k puan) yazdı
+3 oy
1 yorum 23 okuma
5 gün önce Bilgi kategorisinde Liz Rüya Tabircisi (8k puan) yazdı
+4 oy
0 yorum 19 okuma
+1 oy
1 yorum 17 okuma
8 Aralık 2016 Rüya kategorisinde Karga Lusid Rüyacı (73.5k puan) yazdı
+2 oy
3 yorum 48 okuma
+3 oy
0 yorum 22 okuma
24 Haziran Rüya kategorisinde mustafaharputi Rüya Ustası (57.7k puan) yazdı
+1 oy
0 yorum 6 okuma
+1 oy
0 yorum 6 okuma
+4 oy
0 yorum 19 okuma
3 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Ustası (47.2k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 21 okuma
2 gün önce Bilgi kategorisinde Hicaz Rüya Yorumcusu (18.3k puan) yazdı
+6 oy
3 yorum 58 okuma
4 Haziran Bilgi kategorisinde Karis Rüya Görüşmecisi (36.8k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

17.8k rüya

5.3k yorum

3.5k düş-ünce

1.6k üye

75 Aktif
2 Üye ve 73 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 24730
Dün : 27126
Toplam : 8704742
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 301 e
  2. Likya - 232 e
  3. Rüya Tabircisi - 198 e
  4. Karga - 96 e
  5. Simge - 93 e
  6. sonsuz - 79 e
  7. Hicaz - 78 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...