Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
Lütfen rüyalarınıza yapılan yorumlardan en iyi seçmeyi unutmayınız. Puan toplamak için oy veriniz, yorum yazınız.
+4 oy
30 okuma
Bilgi kategorisinde Rüyakar (1.9k puan)
Beynimizi geliştirmek daha iyi ve sağlıklı düşünebilmek ve öğrenebilmek, hafızamızı kuvvetlendirmek ve nöron bağlarını güçlendirmek için yapılacak çalışmalar.

Bu konuda altı aşamalı bir süreç izleyeceğiz:

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

6 Yorum

+4 oy
Rüyakar (1.9k puan)
Dikkat önemli.

Her gün yeni bir şey okuyun,izleyin ya da dinleyin. Aşina olmadığınız konular, beyninizin yeterince kullanılmayan bölgelerini uyarır, toplam dikkatinizin artmasına sebep olur.
Kısa molalar verin, bu dikkatinizin dağılması olasılığını azaltır.
Çok dikkat gerektiren işlerin öncesinde yirmi dakika egzersiz yapın. Doğrusu bana yürüyüş çok iyi geliyor çünkü aynı zamanda hayalime bile gelmeyen bir sezgisel veri almış olabiliyorum.
*yürüyüşle ilgili bir not ekleyeyim: tıpkı meditasyonda olduğu gibi zihninizde beliren görüntülere takılmayın, bırakın sonbahar yaprakları gibi uçuşup geçsinler
+4 oy
Rüyakar (1.9k puan)
Öğrenme Süreci

Bir şey öğrenmek, beynin mimarisini yeniden yapılandıran fiziksel bir süreçtir. Yaşadığımız her deneyim, beynimizdeki milyonlarca nöronun eşzamanlı olarak etkinleşmesiyle olur. Hippokampus deneyimi bilgiye dönüştürür ve kısmen de depolar. Öğrenme işlevinde ayna nöronların da katkısı azımsanamaz.
Yeni ,şaşırtıcı,önemli ve acı veren olaylar sıradan olaylara göre daha kolay kodlanır çünkü daha yoğun nöral etkinlik içerirler. Tabi sonradan bizde sıkıntı yaratan alışkanlık, davranış ve her türlü hastalığın da yerleşmesi öğrenme sürecinin bir uzantısıdır. Yani onlar da aynı prosesin ürünüdürler.

*Öğrenmek için kısa notlar alıp, arada bunları tekrarlamak, anıları saklayan sinir ağlarını tetikler ve güçlendirir.
*Sınava çalışırken ya da mutlaka aklınızda kalmasını istediğiniz bir beceri için uğraşırken, bu işlemi içinde alışılmadık bir koku olan odada yapın. Ve bilgileri hatırlamak istediğinizde aynı kokuyu koklayın. Oldukça etkilidir.
*Bilgiyi öbeklere ayırın, bu tek tek hatırda tutmaktan daha kolay bir yöntemdir, tabi arada kısa molaları da yine hatırlatalım.
+4 oy
Rüyakar (1.9k puan)
BELLEK

Bilgiyi edinmek de yeterli değil, onu hatırlayabilme ve ihtiyaç duyduğumuzda çağırabilmemiz de gerekiyor. Beyinlerimiz neyi hatırlayacaklarına dair oldukça seçicidir ve bu pek de bilincimizle yaptığımız bir şey değil.
Hatırlama aşamasında üç sistemden birini kullanıyoruz:
Çalışma belleği; yeni bilgiyi anında kullanılmak üzere hızlı etkileşen nöronlar yoluyla geçici olarak saklıyor.
Kısa dönem bellek ise beyindeki nöral etkinleşme desenlerinde geçici olarak değişiklik yapan ayrı bir sistem.
Uzun Dönem bellekte ise beyin dokusunda kalıcı değişiklikler meydana geliyor ve bunlar dokunun kendisi zarar görmemişse ölene kadar yok olmuyor.
Geçmişi düşündüğümüzde bile beynimiz bir yandan ANla uğraşır. Tüm bu desenler birbiriyle kaynaşır ve ne zaman bir  anıyı hatırlasak ona şu andan da bir şeyler katarız. İşte geçmişin olmuş bitmiş bir şey değil gelecek gibi değişken olmasının esası bu kaynaşmanın eseridir.
Bellekte çarpılmalar kaçınılmaz ve bazı zamanlar tehlikelidir de. Adli olaylarda, yönetimsel görevlerin icrasında rastlanan pek çok kanıtlanmış durum mevcuttur. Yani bellek biraz cilvelidir ve ona çok da kesin gözle bakmamak lazım.
Bu konuda B vitamini içeren yiyecekler önemli. Konuları bazı uyaklara göre, ya da baş harflerden oluşan bir işaretleme ile daha iyi sınıflamak mümkün. Ayrıca benim yaptığım gibi günlük işleri listelemek, akla gelen herhangi bir şeyi kısaca bir iki kelimeyle not almak da çok faydalı, öyle ki sayfalarca düşünceyi iki kelimelik nottan geri çekebiliyorsunuz. Hayatınıza katmak istediğiniz yeni bir uygulamanın bi kaç gün içinde unutulup gitmesini engellemenin yolu; onu kalıcı hafızada olan bir alışkanlığın önüne ya da ardına eklemektir. Ben öyle yapıyorum. Örneğin yüz yıkamanın ardına… Diş fırçalamanın önüne vs.
+4 oy
Rüyakar (1.9k puan)
PROBLEM ÇÖZME

Beynin iki küresinin kabiliyeti hakkında kısaca bilmemiz gereken şudur:

Sağ yarıkürede problemin özüne ilişkin bir tür sezgisel yaklaşımsağlar ve sol yarıkürede gerçekleşen bilinçli hesaplamalar için bağlam oluşturur. Satranç, GO gibi strateji oyunlarında bu becerinin artması bilinen bir gerçektir.

Kendinizi giderek zorlaşan problemlerle test edin, beyniniz nihayet sabit dikkat stratejisini bırakıp onlara farklı açılardan bakacaktır.

Eğer bir probleme takıldıysanız, dikkatinizi başka yere verin. Döndüğünüzde ya da uykunuzda problemi çözme ihtimaliniz yüksektir.

Problem çözmeyi, yürüme ya da koşma gibi hafif etkinliklerle birleştirirn. Bu odaklı dikkati azaltır, kan akış ve endorfin salgısını artırıp beyin hücrelerini harekete geçirir.

Beyninizin saçma fikirler üretmesine izin verin. Gelişigüzel dolaşırken parlak çözümlere ulaşma olasılığı yükselir.
+3 oy
Rüyakar (1.9k puan)
YARATICILIK

Bu konuda birçok beyin araştırması var. İki tür beyin etkinliği gözlemlenmiş; “düşünmeme” durumunda neredeyse herkeste meydana gelen desen modeline mod ağı(DMN) dendi ve insan yaratıcılığının anahtarı olduğu anlaşıldı. Bir şeyler yaptığımızda etkinleşen desene ise yönetimsel kontrol ağı (ECN) ismi veriliyor ve diğerinin tam zıddı. Bu durumda beynin nöronları nispeten az yerde ama hızlı biçimde etkinleşiyor ve bu beyni odaklı düşünmeye mecbur ediyor. Bu amaçtan vaz geçince beyin yeniden DMN moduna dönüyor.
Sonuçta DMN’nin çıktısından faydalanmak için beynin ECN’yi yani en azından bir kısmını çalıştırması gerekli. Genelde birinin çalışması diğerini devre dışı bırakıyor;ancak araştırmlar gösteriyor ki yaratıcı insanlariki ağı aynı anda  çalıştırmayı başarabilenler.

Karanlık ortamın yaratıcılığı artırdığı biliniyor. Bizlere tavsiye edilen, bir roman okurken ya da film izlerken arada durup kurgunun muhtemel ilerleyişine, sonuna dair tahminler geliştirmek iyi bir pratik oluyor. Bir de mevcut görsel deneyimi tuhaf bir şekle dönüştürmek, örneğin nesneleri baş aşağı çevirmek gibi hayaller de yeni kullanım araçları bulmakta yardımcı.
+3 oy
Rüyakar (1.9k puan)
KARAR VERME

Karar verme karmaşık nörolojik bir işlemin sonucu olup, bu işlemin daha biz kararımızın bilincine varmadan yaklaşık 10 saniye önce beyin etkinliğinde oluştuğunun gözlemlenmesi ile oldukça heyecan verici bir hal aldı. Bu durum bazı çevrelerde özgür irademizin gerçekte var olup olmadığı ile ilgili tartışmalar başlatmış olsa da ben buna katılmıyorum. Nöronlarımız bizden ayrı objeler değil, üstelik evvelden beri beş duyumuzla algıladıklarımıza  tepki vermemiz için bir süreye ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Güneş ışınları bile bize 8 dakikada ulaşıyor. Uzayda mesafeleri uzaklaştırdığınızda  herhangi bir yıldız ya da başka bir objenin var ya da yok diye tarafımızdan yorumlanması kendi zaman anlayışımız içinde oldukça kafa karıştırıcı ve matematik hesaplar gerektiriyor.

İlgili rüyalar

+4 oy
2 yorum 48 okuma
31 Ağustos Durugörü kategorisinde jeandark34 Rüyazede (105 puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 41 okuma
27 Mayıs Bilgi kategorisinde Daphne Uzman Yorumcu (28.5k puan) yazdı
+5 oy
2 yorum 24 okuma
+5 oy
0 yorum 37 okuma
+8 oy
0 yorum 41 okuma
+5 oy
0 yorum 52 okuma
23 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.9k puan) yazdı
+11 oy
1 yorum 46 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.7k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 70 okuma
19 Mayıs Bilgi kategorisinde Daphne Uzman Yorumcu (28.5k puan) yazdı
+3 oy
1 yorum 42 okuma
13 Mayıs Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.9k puan) yazdı
+9 oy
6 yorum 46 okuma
23 Ağustos Durugörü kategorisinde Karga Rüya Bilgesi (154k puan) yazdı
+10 oy
8 yorum 90 okuma
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

20.6k rüya

24.1k yorum

14.5k düş-ünce

2.6k üye

70 Aktif
6 Üye ve 64 misafir
Bugün : 18119
Dün : 18802
Toplam : 11614612
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 202 e
  2. Likya - 79 e
  3. Ruyaninmeali - 47 e
  4. Karga - 43 e
  5. yok - 31 e
  6. Su gürcan - 23 e
  7. Lacivert - 20 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...