Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
Lütfen rüyalarınıza yapılan yorumlardan en iyi seçmeyi unutmayınız. Puan toplamak için oy veriniz, yorum yazınız.
+9 oy
72 okuma
Bilgi kategorisinde Rüya Tabircisi (8.4k puan)
düzenledi
Rüyâ yorumu, dînî literatürde tabir kelimesi ile karşılık bulmuştur. Tabir ise, Arapça bir kelime olup “a-be-re” fiil kökünden türemiştir. İkinci vezin olan “tef’il”’den mastar olan “ta’bir” kelimesi geçmek, geçirmek, rüyâyı tefsir etmek ve onun için en uygun izâhı yapmak manasına gelir. Tabir yaparken rüyâdaki görüntülerden bir ipucu bulmak, daha  sonra bu görüntülerdeki boş ve asılsız unsurları yani nefisten kaynaklanan unsurları ilâhi unsurlardan ayıklamak gerekir. Ancak bu  şekilde rüyânın esas manası ortaya çıkar. Bu ortaya çıkan mana  için dilimizde “tabir” kelimesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rüyâ yorumu ile alakalı vakıât ve vakayinâme kavramları da kullanılmaktadır. Vakıât kelimesi sözlükte sıkıntı, güçlük gibi anlamlara gelir. Vakayinâme ise günlük vak’a ve hadiselerin kayıtlı  bulundukları eserler hakkında kullanılan bir tabirdir. Bunun yerine  “ruznâme” de denildiği gibi edebiyatımızda tabirname olarak da adlandırılmaktadır. Bunun yanında tabirat-ı vâkıât, tabirat-ı rüyâ,  rüyâname, seyirnâme, güzarişnâme gibi isimleri de vardır.

Tabirnâmelerin manzum olanları bulunmakla birlikte daha çok mensur olarak yazılmışlardır. İslâm dinine göre rüyâ yorumunun ehil kimseler tarafından yapılması gerekir. Yorum yeteneği olmayan kimseler rüyâ yorumu ile uğraşmamalıdır. Tabir kitaplarına bakmakla, yani yalnızca sembollerin yorumlanması yoluyla rüyâ yorumlandığı zaman yanıltıcı olabilir. Çünkü rüyâ yorumu, şahıs ve zamana göre farklılık gösterir. Sonuçta rüyâ yorumu veya te’vili öğrenmeye dayalı bir ilimdir. Nitekim âyette “İşte böylece Rabbin seni seçecek sana (rüyâda görülen)  olayların yorumunu öğretecek.” buyrulması buna delildir.

Rüyâ yorumu, gelişigüzel sadece birtakım metotları bilmekle elde edilemez. Ayrıca bu hususta bir uzmandan eğitim almak zorunludur. Rüyâ, birden fazla şekilde yorumlandığı takdirde bu işten anlayan bir kimse onu nasıl yorumlarsa o şekilde gerçekleşir ve artık onun diğer şekilde gerçekleşmesi beklenemez. Bunun için bir kimse gördüğü rüyâyı rastgele kişilere anlatıp yorum yaptırmamalı, ehline danışmalıdır. Bu konuda Hz. Muhammed (s.a.v.)’in de sahabeye uyarıları vardır. Bütün bunlarla anlaşılıyor ki; rüyâ yorumu özel bir ilim olduğu için herkes rüyâyı doğru yorumlayamaz. Ancak bu ilme sahip olanlar rüyâları doğru olarak yorumlayabilirler.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+8 oy
Rüya Bilgesi (155k puan)
seçti
 
En İyi Yorum
İslam'a göre yorumlama yapmadığıma göre ben sorumlu değilim bu yazanlardan. :)
Rüya Tabircisi (8.4k puan)
:) evet, hassasiyeti olanlar adına paylaşmak istedim
Peki icinizde Islama gore yorum yapan hangi yorumcu???
Rüya Bilgesi (155k puan)
Yorumcuların profillerini gezin bunun için.
Rüya Tabircisi (8.4k puan)
Bunu öğrenmek için başlık açıp yorumculara sorabilirsiniz. Sizleri bilinçlendirmek, bilgi paylaşımında bulunmak adına paylaşılmış bir makaledir. Bu tür bilgilendirmelerin devamı gelecektir. Size önerim; Rüyanızı yazdıktan sonra etiket kısmına rüyanızı tabir etmesini istediğiniz üyenin adının önüne @ işaretini koymanız yeterli. (@Meryem)
Burada her kişi bir başkasının rüyası için düşünce yazmada veya yorumda bulunmada özgürdür. Rüya görmek ve yorumlamak İslam dinine ya da başka bir dine özgü bir durum değildir. Her inanca mensup kişilerce siteye erişim bulunmakta ve sitede İslami değerlerde rüya yorumlama gibi yanıltıcı, sömürücü beyan bulunmamakta. Yani İslami rüya tabiri sitesi gibi bir misyon söz konusu değil.
Sevgilerimle

İlgili rüyalar

+8 oy
2 yorum 22 okuma
+5 oy
1 yorum 23 okuma
+5 oy
1 yorum 33 okuma
+3 oy
1 yorum 20 okuma
4 Kasım Tabir kategorisinde Mia Rüyazede (14 puan) yazdı
+4 oy
0 yorum 21 okuma
29 Kasım Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (1.1m puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 28 okuma
10 Ekim Rüya kategorisinde Fatos9191 Rüyazede (115 puan) yazdı
+2 oy
2 yorum 22 okuma
+4 oy
0 yorum 15 okuma
8 Kasım Tabir kategorisinde Mia Rüyazede (14 puan) yazdı
+11 oy
6 yorum 76 okuma
19 Ağustos Bilgi kategorisinde Ayşegül keskin Karabasan (-136 puan) yazdı
+31 oy
82 yorum 10.1k okuma
2 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (48k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

20.7k rüya

24.3k yorum

14.7k düş-ünce

2.6k üye

101 Aktif
4 Üye ve 97 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 13116
Dün : 25151
Toplam : 11711272
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 522 e
  2. Likya - 313 e
  3. Karga - 140 e
  4. Ruyaninmeali - 79 e
  5. yok - 73 e
  6. Tolgahan - 68 e
  7. sonsuz - 53 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...