Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+14 oy
364 okuma
mustafaharputi İstihare kategorisinde Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
düzenledi
İstihâre, bir kimsenin yapmak istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağı konusunda bir işarete kavuşmak maksadıyla yatmadan önce iki rekât namaz kılarak Allah’a dua etmesidir.
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
istiharenin nasıl yapılacağı önemli

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

9 Yorum

+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
 
En İyi Yorum
İstihare Duasının Anlamı

Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen biliyorsun, ben güç yetiremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Yok eğer benim dinim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!”
Peygamberimiz’in öğrettiği duanın anlamından da anlaşılacağı gibi istihâre, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını veya hayırlı ise gerçekleşmesini Allah'tan dilemek ve O'na danışmak demektir. İstihâre yapmak isteyen kişi, kalbinden her şeyi atarak ve kalbini bütünüyle bu işe teksif ederek iki rek‘at namaz kılmalı ve ardından Peygamberimiz’in öğrettiği bu duayı yapmalıdır. Samimi olarak yapıldığı takdirde Allah'ın hayırlısını lutfedeceğine ümit bağlanır, kalbe doğuş olabilir. İstihârenin sonucunda bir rahatlık ve ferahlık hissedilirse o işin hayırlı olacağına, buna karşılık sıkıntı ve darlık hissedilirse, olumsuz olacağına yorulur. İstihâre gündüz yapılabileceği gibi tam konsantre olmak, iyice yoğunlaşmak için geceleyin hemen yatmadan önce yapılması tavsiye edilir. İstihâre namazını kılıp yattıktan sonra, Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir. Birinci defada sonuç alınamazsa üç kere veya yedi defa tekrarlanabilir. Kişi bu duanın Arapça'sını okuyabileceği gibi Türkçe anlamını da okuyabilir. İstihâre için uykuya yatma ve rüya bekleme şartı yoktur.
İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu kesin olarak bilinen şeylerde istihâre yapılmaz. İstihâre, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanabilir. İstihâreden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, II, 470-471). İstihâreden sonra rüya görmenin ve bu rüyayı iyiye veya kötüye yormanın dayanağı yoktur. İstihâre namazının kılınamaması hâlinde, sadece duası okunmakla yetinilir.
kaynak diyanet işleri açıklaması ve hadis kitapları.
Kskd Karabasan (914 puan)  
Bilgilendirme için çok teşekkürler
+7 oy
 
Istiware vitr namazindan sonrami kilinir yoksa öncemi?
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
mümkünse sonra tabi hanefilere göre değerlendiriyorum şafiilerde farlı olabilir. çünkü istihareden sonra yeme ve içmeyi, konuşmayı bırakmak gerekiyor. oyüzden sonra olması daha makbuldur. ayrıca sağa yatıp uyumak daha doğrudur.
+3 oy
 
Istiware vitr namazindan sonrami kilinir yoksa öncemi?. Hani vitr namazi son namazdir diyorlar ya onun icin sordum
+3 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
vitr namazı vakit namazıdır hanefiler erken kılıyor genelde şafiiler sona bırakıyor. istihare namazı ise menduptur vitr gibi vacip değildir, vitr vacib olduğundan borç oluyor. istihare borç değildir vakit şartı aranmamakla beraber yatarken kılınması daha doğrudur.
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istişare ederler ve Allah’tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihâre, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allah’tan dilemek ve O’ndan yardım istemektir. Hz. Peygamber ashabına her işte istihâreyi, Kur’an’ın bir suresini öğrettiği gibi öğretmiştir (Buhârî, Teheccüd, 25; Ebû Dâvûd, Vitir, 31).
İstihâre namazı mendup olup, birinci rekâtında Fâtiha’dan sonra Kâfirûn sûresi; ikinci rekâtında Fâtiha’dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdan sonra istihâre duası yapılır. Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir:
+4 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)  
İstihare Duasının Türkçe Okunuşu

"Allâhumme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'eluke min fadlike'l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta'lemu ve lâ a'lemu ve ente allâmu'l guyûb. Allâhumme inkunte ta'lemu enne hâza'l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta'lemu enne hâza'l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f'asrifhu anni va'srifni anhu ve'kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih." (Buharî, Teheccüd, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; Tirmizi, Vitr, 18; İbn Mace, Akâme, 188; Ahmet b. Hanbel, III/344).
+1 oy
Kskd Karabasan (914 puan)  
Değerli bilgilerinizi bizimle de paylaştığınız için çok teşekkür ederim, Mustafa bey. Rüya yorumlamaya devam ediyormusunuz?
0 oy
vetre Rüya Bilgesi (542k puan)  
önemli bir tasavvuf şeyhinin vekili oldu artık siteye girmez diye düşünyorum işleri yoğun olabilir.

İlgili rüyalar

+8 oy
7 yorum 145 okuma
+6 oy
8 yorum 71 okuma
Üstat_Simuy_Alaca 10 Aralık 2020 Bilgi kategorisinde Üstat_Simuy_Alaca Rüya Bilgesi (330k puan)   yazdı
+5 oy
2 yorum 59 okuma
mustafaharputi 10 Ağustos 2020 İstihare kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+10 oy
4 yorum 164 okuma
+10 oy
4 yorum 126 okuma
+8 oy
3 yorum 129 okuma
Ela 2 Temmuz 2019 İstihare kategorisinde Ela Rüya Tabircisi (8.1k puan)   yazdı
+13 oy
6 yorum 371 okuma
mustafaharputi 15 Haziran 2019 İstihare kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.8m puan)   yazdı
+14 oy
4 yorum 191 okuma
Ela 11 Haziran 2019 İstihare kategorisinde Ela Rüya Tabircisi (8.1k puan)   yazdı
+7 oy
1 yorum 95 okuma
Ela 10 Haziran 2019 İstihare kategorisinde Ela Rüya Tabircisi (8.1k puan)   yazdı
+12 oy
4 yorum 121 okuma
Ela 10 Haziran 2019 İstihare kategorisinde Ela Rüya Tabircisi (8.1k puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -1000
Yorum yazmak: +120
Düşünce yazmak: +12
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +150
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +350
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1

Kategoriler

24.3k rüya

161k yorum

20.1k düş-ünce

7.1k üye

500 Aktif
7 Üye ve 493 misafir
Bugün : 19363
Dün : 26954
Toplam : 31301409
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...