Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+9 oy
33 okuma
Daphne Bilgi kategorisinde Rüya Ustası (59.8k puan)  
Travmatik anıların rüyalarda farklı bir şekilde karşımıza çıktığını kaydeden uzmanlar, travmaya maruz kalan kişinin temel güven duygusunun zedelendiğini belirtiyor.

Psikolog Gülcem Yıldırım bu konuda yaptığı açıklamada, "Nörofizyolojik olarak bizim rüya görme fazımız ortalama bir buçuk saatte birkaç dakika rüya görme şeklinde. Yatağa ilk yattığımızda bedensel olarak yorgun olduğumuz için daha az rüya görürüz. Beden dinlendikçe rüya görme oranı artmaya başlar. Travmatik rüyalarla ilgili yapılan araştırmalar rüya görmediğimiz o bir buçuk saatlik evrede travmatik anıların fragmanına maruz kaldığımız yönünde. Halk arasında kabus dediğimiz rüyalar, kişiye canlıymış, gerçekmiş hissi verir. Rüya görürken kişi gerçekten ağlayabilir, bağırabilir.

Travmatik anıların rüyalarında sık sık tekrar etme durumu vardır. Aynı rüyayı canlı ve gerçek gibi ve belli aralıklarla görebilirsiniz. Dolayısıyla travma anısının rüyası da beyinde farklı bir şekilde karşımıza çıkar. Dünyada kendini güvende hissetme, hayatın başlarında bakım verenle yani anneyle kurduğumuz ilişkide kazandığımız bir duygudur. Travmaya maruz kalan kişinin temel güven duygusu bozulur. Örneğin çocukluk döneminde tacize uğramış olan kişinin insanlara ve dünyaya güven duygusu bozulur. Çocukluk döneminde fiziksel şiddete maruz kalan kişi bütün insanların zarar verici olduğuna dair bir duyguyla hayatına devam eder. Dolayısıyla çocuklukta diğer insanların eziyetine ya da tacizine maruz kalan kişiler dünyaya ve insana güven duygularını yitirirler.Temel güven duygusundaki derin çatlak kişinin yakın ilişkiler kurmasını engeller. Fakat travmatik olayın hissettirdiği korku, endişe, suçluluk duyguları koruyucu bağlanmaya olan ihtiyacı yoğunlaştırır. Bu yüzden travmatik insanlar başkalarına kaygılı yapışma ile yalnızlık duyguları arasında gidip gelirler. Şayet çocuğa bakım verenlerden biri çocuğa zarar veriyorsa taciz, dayak, korkutma, aşağılama gibi çocuğun doğuştan kötü olduğuna dair kendisiyle ilgili bir çarpıtma yapmasına sebep olur." diyor.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+1 oy
Karga Rüya Bilgesi (484k puan)  
Kesinlikle tekrar eden rüyaların çözülmesi gerekiyor bu konuda neye işaret ettiğini bulmak. Güzel yazı ayrıca.

İlgili rüyalar

+5 oy
0 yorum 61 okuma
Liz 28 Haziran 2019 Bilgi kategorisinde Liz Rüya Yorumcusu (16.1k puan)   yazdı
+13 oy
2 yorum 63 okuma
Daphne 27 Mayıs 2019 Bilgi kategorisinde Daphne Rüya Ustası (59.8k puan)   yazdı
+8 oy
5 yorum 33 okuma
mustafaharputi 23 Temmuz 2019 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (6.5m puan)   yazdı
+7 oy
12 yorum 22 okuma
Simge 5 gün önce Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (133k puan)   yazdı
+2 oy
4 yorum 18 okuma
Simge 25 Temmuz Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (133k puan)   yazdı
+4 oy
6 yorum 20 okuma
Simge 24 Temmuz Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (133k puan)   yazdı
+6 oy
5 yorum 25 okuma
Simge 20 Temmuz Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (133k puan)   yazdı
+6 oy
6 yorum 24 okuma
Simge 20 Temmuz Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (133k puan)   yazdı
+9 oy
14 yorum 28 okuma
Simge 15 Temmuz Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (133k puan)   yazdı
+10 oy
7 yorum 73 okuma
+5 oy
2 yorum 32 okuma
mustafaharputi 26 Temmuz 2019 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (6.5m puan)   yazdı
+1 oy
1 yorum 16 okuma
mustafaharputi 2 Mart Bilgi kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (6.5m puan)   yazdı
+13 oy
0 yorum 194 okuma
sonsuz 25 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Kurucu (91.0k puan)   yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...