Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+8 oy
24 okuma
Bilgi kategorisinde Uzman Yorumcu (28.3k puan)
Travmatik anıların rüyalarda farklı bir şekilde karşımıza çıktığını kaydeden uzmanlar, travmaya maruz kalan kişinin temel güven duygusunun zedelendiğini belirtiyor.

Psikolog Gülcem Yıldırım bu konuda yaptığı açıklamada, "Nörofizyolojik olarak bizim rüya görme fazımız ortalama bir buçuk saatte birkaç dakika rüya görme şeklinde. Yatağa ilk yattığımızda bedensel olarak yorgun olduğumuz için daha az rüya görürüz. Beden dinlendikçe rüya görme oranı artmaya başlar. Travmatik rüyalarla ilgili yapılan araştırmalar rüya görmediğimiz o bir buçuk saatlik evrede travmatik anıların fragmanına maruz kaldığımız yönünde. Halk arasında kabus dediğimiz rüyalar, kişiye canlıymış, gerçekmiş hissi verir. Rüya görürken kişi gerçekten ağlayabilir, bağırabilir.

Travmatik anıların rüyalarında sık sık tekrar etme durumu vardır. Aynı rüyayı canlı ve gerçek gibi ve belli aralıklarla görebilirsiniz. Dolayısıyla travma anısının rüyası da beyinde farklı bir şekilde karşımıza çıkar. Dünyada kendini güvende hissetme, hayatın başlarında bakım verenle yani anneyle kurduğumuz ilişkide kazandığımız bir duygudur. Travmaya maruz kalan kişinin temel güven duygusu bozulur. Örneğin çocukluk döneminde tacize uğramış olan kişinin insanlara ve dünyaya güven duygusu bozulur. Çocukluk döneminde fiziksel şiddete maruz kalan kişi bütün insanların zarar verici olduğuna dair bir duyguyla hayatına devam eder. Dolayısıyla çocuklukta diğer insanların eziyetine ya da tacizine maruz kalan kişiler dünyaya ve insana güven duygularını yitirirler.Temel güven duygusundaki derin çatlak kişinin yakın ilişkiler kurmasını engeller. Fakat travmatik olayın hissettirdiği korku, endişe, suçluluk duyguları koruyucu bağlanmaya olan ihtiyacı yoğunlaştırır. Bu yüzden travmatik insanlar başkalarına kaygılı yapışma ile yalnızlık duyguları arasında gidip gelirler. Şayet çocuğa bakım verenlerden biri çocuğa zarar veriyorsa taciz, dayak, korkutma, aşağılama gibi çocuğun doğuştan kötü olduğuna dair kendisiyle ilgili bir çarpıtma yapmasına sebep olur." diyor.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+1 oy
Rüya Bilgesi (136k puan)
Kesinlikle tekrar eden rüyaların çözülmesi gerekiyor bu konuda neye işaret ettiğini bulmak. Güzel yazı ayrıca.

İlgili rüyalar

+4 oy
0 yorum 36 okuma
28 Haziran Bilgi kategorisinde Liz Rüya Tabircisi (9.8k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 40 okuma
27 Mayıs Bilgi kategorisinde Daphne Uzman Yorumcu (28.3k puan) yazdı
+4 oy
3 yorum 17 okuma
23 Temmuz Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (574k puan) yazdı
+5 oy
7 yorum 22 okuma
+5 oy
2 yorum 23 okuma
+9 oy
0 yorum 141 okuma
25 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Görüşmecisi (44.4k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 46 okuma
15 Mayıs Bilgi kategorisinde Daphne Uzman Yorumcu (28.3k puan) yazdı
+8 oy
0 yorum 38 okuma
4 Mayıs Bilgi kategorisinde Simge Lusid Rüyacı (68.9k puan) yazdı
+2 oy
0 yorum 13 okuma
25 Haziran Bilgi kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (574k puan) yazdı
+11 oy
1 yorum 44 okuma
+11 oy
0 yorum 39 okuma
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

19.8k rüya

15.9k yorum

9.7k düş-ünce

2.2k üye

74 Aktif
5 Üye ve 69 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 12625
Dün : 18935
Toplam : 10565593
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 980 e
  2. Karga - 101 e
  3. kuzgun - 62 e
  4. Yıldız Tozu - 51 e
  5. blmdmr - 36 e
  6. Merve3434 - 36 e
  7. Turna - 31 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...