Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
Lütfen rüyanıza yapılan yorumlardan en iyi seçmeyi unutmayın. Puan toplamak için oy verin, yorum yazın.
+9 oy
49 okuma
Bilgi kategorisinde Uzman Yorumcu (29k puan)
Rüyaların kişilik yapısına ve kişinin değer ölçülerine bağlı olarak değiştiğini ifade eden uzmanlar, rüyaların psikolojide bir tanı aracı olarak önemli bir işleve sahip olduğu görüşünde.

Rüyaları psikolojik dünyamızın uykuda devam etmesi olarak tanımlayan rüya terapisti Prof. Dr. İlkay Kasatura, “Bir çocuğu düşünelim. Anne ve babası tarafından arkadaşının yaş günü partisinde hediye olarak şekerleme vermesi isteniyor. Ama çocuğun kendisi bu hediyeyi vermek istemiyor. Ertesi gün kalktığında ise anne ve babasına ‘Fareler bütün şekerlemeleri yemiş’ diyor. Burada içerik çok açık. Vermek istemediği şekerlemeleri farenin yemesi ile istemediği bir şeyi yapmaktan kendince kurtulmuş oluyor. Tabi bütün rüyalar, çocuk rüyalarında olduğu gibi, içerik açısından bu kadar belirgin değil. Bazen gündüz yaşadığımız şeyleri düşünmeye ve sorularımızın cevaplarını bulmaya rüyamızda devam ederiz” diyor.

Rüya terapisi hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Kasatura, “Rüyalarımızda bilinçaltımızı ortaya koyuyoruz. Psikolojik şikayetlerle gelen kişilerin bilinçaltında bazı endişeleri, korkuları, kaygıları vardır. Eğer biz rüyalar yardımıyla bunları anlayabilirsek o zaman onları yönlendirmemiz ve o kişiye yardım etmemiz daha kolaylaşır. Bilinçaltının önceden fark edilmesi ve tehlike sinyallerinin alınması kişinin geleceğini yönlendirmemiz konusunda biz rüya terapistlerine çok yardımcı olur” dedi.

Rüya terapisi yapılan kişilerin ilk başta psikolojik şikayetleri için bir uzmana danıştığını belirten Prof. Dr. Kasatura, şöyle konuştu:

“Ben bugüne kadar ‘rüyalarımı yorumlayın’ diyerek başvuran bir kişiye rastlamadım. Kaygıyı çok abartılı yaşayan, depresif özellikleri olan kişiler zaten geldiğinde terapistin analitik bir yönelimi varsa, hastanın rüyalarını ve bilinçaltını araştırır. Orada kişinin tam fark edemediği konuları terapist fark eder ve o simgelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bunlar ortaya çıkarıldığında da hastayı toparlamak ve onda bu konuya dair bir farkındalık yaratmak daha kolay olur. Bu açıdan rüyalar bir tanı aracı olarak önemli bir işleve sahiptir. Rüyalardaki semboller her zaman çok farklı olabilir ve bu sembolleri çözümleyebilmek için de terapistle rüya gören kişinin birlikte adım atmaları ve o rüyaların neyle ilgili olduğunun görülmesi gerekir.”

Rüyalarımız hakkında düşünmemiz gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Kasatura, “Bazen rüyalarda bir şeyi tam olarak yaşarız bazen de eksik kalır. Ama o eksiklik duygusu çoğu zaman hayatımızdaki olaylarla veya figürlerle alakalıdır. Ve bizi düşündürmelidir. Hangi rüyaların önemli olduğu bir tercih meselesidir. Kişinin önemli gördüğü şeylere, kişilik yapısına, kendi değer ölçülerine bağlı olan bir şeydir. Özellikle entelektüel kişilerde, hayata bakış çeşitlendikçe, rüyalardaki sembollerin karmaşası da yükselir” dedi.

Herkesin mutlaka rüya gördüğünü dile getiren Prof. Dr. Kasatura, “İnsanlar arasındaki fark rüya görüp görmemelerinde değil, sadece o rüyayı hatırlayıp hatırlamamalarındadır. Hatırlamadığımız rüyalar, aslında unutmak istediğimiz ve aslında bilinçaltına attığımız şeylerdir. Kişi bilinçli olarak bazı şeyleri hatırlamak istemez ama rüyada bilinç zayıfladığı için ortaya çıkar. Bir deneye katılmış olsanız, gündüz olan olayların devam ettiğini ve uykuda düşündüğünüzü fark edersiniz. Bazı araştırmalarda deneklere uykudan 15 dakika önce bazı problemler veriliyor ve bunların çözümleri isteniyor. Birçok denek, rüyada problemler çözmeye devam ediyor ve cevaplarını veriyor” diye konuştu.

Rüyaların görünen ve gizli olarak iki içeriğinin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kasatura, “Görünen içerik, arzularımızın yerine getirilmesine bağlı olan bir şeydir. Kutuplarda yaşayan insanlar üzerinde yapılan deneylerde görülmüş ki, o kişiler mahrum kaldıkları şeylerin özlemini rüyalarında yaşıyorlar. Bol bol yiyecek yiyor, mektupların veya oraya gemilerin yaklaştığını geldiğini görüyorlar. Bazen ise rüyalar şekil değiştirmiş olarak ortaya çıkar. Mesela herhangi bir şeye karşı bir korku duyuluyorsa o korkunun bir yansıması olur” dedi.

Rüyalarda geleceğin görülüp görülemeyeceği hakkında da açıklamada bulunan Prof. Dr. Kasatura, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çok eski zamanlarda rüyaların bir kehanet özelliği olduğuna inanılmıştır. Ancak bugün modern bilim rüyaların kehanetle hiç alakası olmadığını ortaya koymaktadır. Çünkü rüyayı gören kişi aslında rüyanın gizli anlamının farkındadır. Mesela Amerika eski Başkanı Abraham Lincoln, katledilmesinden 2 gün önce bir rüya görmüş ve ‘Tabut içinde bir ceset ve başında bekleyen askerler gördüm. Rüyamda, kim bu, diye sordum, Amerika başkanı, dediler’ demiş. Ve 2 gün sonra da katledilmiş. Şimdi düz bir mantıkla bakacak olursak, bu rüya gaipten haber veriyor diye düşünebiliriz. Oysa belli ki Lincoln kendi etrafında olan tehlikelerin, kendisini öldürme girişimlerinden mutlaka haberdardı ve bu konuda bir korkusu vardı.”

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+5 oy
Rüyakar (1.7k puan)
geleceğe yön verdiğini düşünmek içindeki saf ve temiz duygudan gelen bir hissiyat. yani kalp gözün açık olduğu için hissedebiliyosun. bazen hatta çoğu zamanlarda düşündüğün şeylerin ve yahut hissettiğin şeylerin olduğunu da görüceksin. sen kalbini hep saf ve temiz tut. kalp gözün daima açık olur

İlgili rüyalar

+11 oy
0 yorum 118 okuma
24 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (57.8k puan) yazdı
+7 oy
0 yorum 38 okuma
3 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Kurucu (86.4k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 29 okuma
4 Temmuz 2019 Analiz kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (2.6k puan) yazdı
+7 oy
0 yorum 74 okuma
19 Mayıs 2019 Bilgi kategorisinde Daphne Uzman Yorumcu (29k puan) yazdı
+14 oy
1 yorum 67 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (57.8k puan) yazdı
+15 oy
8 yorum 139 okuma
30 Nisan 2016 Rüya kategorisinde Simge Rüya Kurucu (86.4k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 127 okuma
30 Temmuz 2017 Rüya kategorisinde coyote Rüya Tabircisi (5.5k puan) yazdı
+1 oy
5 yorum 8 okuma
1 gün önce Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (1.3m puan) yazdı
+4 oy
0 yorum 11 okuma
9 Kasım 2018 Rüya kategorisinde Gelissa Rüyazede (44 puan) yazdı
+2 oy
0 yorum 21 okuma
27 Eylül 2018 Rüya kategorisinde Yasemin94 Rüyazede (69 puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

22k rüya

26.7k yorum

16.9k düş-ünce

3.1k üye

99 Aktif
1 Üye ve 98 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 18310
Dün : 19647
Toplam : 13396297
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 51 e
  2. Karga - 11 e
  3. Likya - 9 e
  4. KARWAN - 8 e
  5. Cansuuüu - 7 e
  6. Rüya Tabircisi - 6 e
  7. Simge - 5 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...