Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+2 oy
41 okuma
mustafaharputi Analiz kategorisinde Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Bir konu olarak psikolojiye nispeten aşina olmayan insanlar bile, Sigmund Freud'un yarattığı düşünce okulu, en azından bazı psikanaliz farkındalığına sahiptir. Bilinçdışı, düzeltmeler, savunma mekanizmaları ve rüya sembolizmi gibi psikanalizdeki temel kavramlar hakkında geçen birkaç bilginiz olsa da, bu fikirlerin nasıl bir araya geldiğini ve günümüzdeki psikologlar üzerinde gerçekte ne gibi etkileri olduğunu merak edebilirsiniz.

Freudian teorisine bu kısa genel bakışta, Sigmund Freud tarafından önerilen ana fikirlerden bazıları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

7 Yorum

+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
 
En İyi Yorum
Freud'un psikolojiye sağladığı en büyük katkılardan biri konuşma terapisi, sadece sorunlarımızdan söz etmenin onları hafifletmeye yardımcı olacağı düşüncesiydi. Yakın arkadaşı ve meslektaşı Josef Breuer ile olan ilişkisi aracılığıyla Freud, Anna O olarak dava tarihinde bilinen bir kadının farkına varmıştı. Genç kadının gerçek adı Bertha Pappenheim'dı ve Breuer'in hastası olduktan sonra bir hastası oldu. daha sonra semptomları bulanık görme, halüsinasyonlar ve kısmi felç gibi şeyleri içeren histeri olarak biliniyordu. Tedavisi sırasında Breuer deneyimlerini tartışmanın semptomlarından bir dereceye kadar bir rahatlama sağladığı görülüyordu. Tedaviye “konuşma kürü” olarak atıf yapmaya başlayan Pappenheim'di.Anna O sıklıkla Freud'un hastalarından biri olarak tanımlanırken, ikisi aslında hiç karşılaşmadı. Freud, davasını Breuer ile sık sık tartıştı ve ikisi , Hysteria'daki Çalışmalar başlıklı tedavisine dayanarak 1895 tarihli bir kitapta işbirliği yaptı. Freud, histerisinin, Freud ve Breuer'in profesyonel ve kişisel ilişkisinde bir yarığa yol açan bir görüş olan çocukluk çağı cinsel istismarının sonucu olduğu sonucuna vardı. Anna O aslında Freud'un hastası olmayabilir, ancak davası Freud'un çalışmaları hakkında ve daha sonra terapi ve psikanaliz üzerine teoriler hakkında bilgi verdi.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Kişilik Arkasındaki İtici Güçler

Freud psikanalitik teorisine göre, tüm psişik enerji libido tarafından üretilir. Freud, zihinsel durumumuzun iki rekabet gücünden etkilendiğini öne sürdü: Kateks ve antikateks. Kateksiler bir insana, bir fikre veya bir nesneye zihinsel enerji yatırımı olarak tanımlanmıştır. Örneğin, açsanız, can attığınız lezzetli bir yemeğin zihinsel bir görüntüsünü yaratabilirsiniz. Diğer durumlarda, ego, fazla enerjinin bir kısmını kimliğe dağıtmak için kimliğin enerjisinin bir kısmını, faaliyetle ilgili faaliyetler aramak için kullanabilir. Aslında açlığınızı yatıştırmak için yiyecek bulamıyorsanız, bunun yerine bir yemek kitabına göz atabilir veya en sevdiğiniz yemek tarifi bloguna göz atabilirsiniz.

Antikateks, kimliğin sosyal olarak kabul edilemez ihtiyaçlarını engelleyen egoyu içerir. Dürtüleri ve arzuları bastırmak yaygın bir antikateks şeklidir, ancak önemli miktarda enerji yatırımı gerektirir. Freud'un teorisine göre , sadece çok fazla libidinal enerji bulunduğunu unutmayın . Bu enerjinin çoğu, antikateksiler yoluyla dürtüleri bastırmaya adanmışsa, diğer işlemler için daha az enerji vardır.

Freud ayrıca, insan davranışının çoğunun iki itici içgüdü tarafından motive edildiğine inanıyordu: yaşam içgüdüleri ve ölüm içgüdüleri. Yaşam içgüdüleri, hayatta kalmak, üremek ve zevk için temel bir ihtiyaçla ilişkili olanlardır. Yiyecek, barınma, sevgi ve seks ihtiyacı gibi şeyleri içerir. Ayrıca, tüm insanların, ölüm içgüdüsü olarak adlandırdığı, bilinçsiz bir ölüm dileği olduğunu öne sürdü. Kendine zarar verme davranışının ölüm dürtüsünün bir ifadesi olduğuna inanıyordu. Bununla birlikte, bu ölüm içgüdülerinin büyük ölçüde yaşam içgüdülerinin etkisinde kaldığına inanıyordu.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Ruh: Kişiliğin Temel Yapısı

Freudcu teoride, insan zihni iki ana bölüme ayrılmıştır: bilinçli ve bilinçsiz zihin. Bilinçli zihin, farkında olduğumuz ya da kolayca farkındalığın getirebileceği her şeyi içerir. Öte yandan, bilinçdışı zihin, farkındalığımızın dışındaki her şeyi içerir - farkındalığın dışında kalan tüm dilek, istek, umut, istek ve dürtüleri, ancak davranışı etkilemeye devam eden. Freud, zihni bir buzdağına benzetti. Buzdağının aslında suyun üstünde görünen ucu zihnin sadece küçük bir kısmını temsil ederken, suyun altına gizlenmiş olan buzun genişliği bilinçsizliği daha büyük gösterir.

Zihnin bu iki ana bileşenine ek olarak, Freudi teorisi de insan kişiliğini üç ana bileşene ayırır: id, ego ve superego. Kimlik, en temel dürtülerimizin kaynağı olan kişiliğin en ilkel kısmıdır. Kişiliğin bu kısmı tamamen bilinçsiz ve tüm libidinal enerjinin kaynağı olarak hizmet ediyor. Ego, gerçeklikle uğraşmakla yüklenen kişiliğin bir bileşenidir ve kimliğin taleplerinin gerçekçi, güvenli ve sosyal olarak kabul edilebilir şekilde yerine getirilmesini sağlamaya yardımcı olur. Superego, ebeveynlerimizden, ailemizden ve toplumdan edindiğimiz içsel ahlak ve standartları bütün olarak tutan kişiliğin bir parçasıdır.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Gelişimin Psikoseksüel Aşamaları

Freudcu teori, çocuklar geliştikçe, bir dizi psikoseksüel aşamadan geçtiklerini ileri sürmektedir. Her aşamada libido'nun zevk arayan enerjisi vücudun farklı bir bölümüne odaklanır.

Psikoseksüel gelişimin beş aşaması:

    Sözlü Aşama: Libidinal enerjiler ağza odaklanır.
    Anal Aşama: Libidinal enerjiler anusa odaklanır.
    Fallik Evre: Libidinal enerjiler penis veya klitorise odaklanır.
    Gizli Aşama: Çok az libidinal ilginin olduğu sakin bir dönem.
    Genital Aşama: Libidinal enerjiler cinsel organlara odaklanır.

Her aşamanın başarıyla tamamlanması, yetişkin olarak sağlıklı bir kişiliğe yol açar. Bununla birlikte, bir çatışma herhangi bir aşamada çözülmeden kalırsa, birey o belirli gelişme noktasında sabitlenmiş veya sıkışmış kalabilir. Bir tespit, gelişimin bu aşaması ile ilgili bir konuya aşırı bağımlılık veya takıntı içerebilir. Örneğin, "oral fiksasyonu" olan bir kişinin gelişimin sözlü aşamasında sıkışmış olduğuna inanılmaktadır. Bir oral fiksasyonun belirtileri, sigara içmek, tırnaklarını ısırmak veya yemek yemek gibi oral davranışlara aşırı derecede güvenmeyi içerebilir.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Rüya Analizi

Bilinçdışı zihin, Freud'un tüm teorilerinde kritik bir rol oynadı ve hayallerini, bilinçli farkındalığımızın dışında kalanlara göz atmanın kilit yollarından biri olarak gördü. "Bilinçaltına giden kraliyet yolunu" rüyalar olarak adlandırdı ve hayallerini inceleyerek, yalnızca bilinçdışı zihnin nasıl çalıştığını değil, bilinçli farkındalıktan saklanmaya çalıştığını görebildiğine inandı.

Freud, rüyaların içeriğinin iki farklı tipe ayrılabileceğine inanıyordu. Bir rüyanın tezahür içeriği, rüyanın gerçek içeriğinin tamamını içerdi - rüyanın içindeki olaylar, görüntüler ve düşünceler. Açıkça görünen içerik esasen hayalperestin uyandıktan sonra hatırladığı şeydir. Gizli içerik ise, rüyanın bütün gizli ve sembolik anlamlarıdır. Freud, hayallerin esasen bir dilek yerine getirme şekli olduğuna inanıyordu. Bilinçsiz düşünceler, duygular ve arzular alarak onları daha az tehdit edici formlara dönüştürerek insanlar ego endişesini azaltabilir.

Serbest dernek tekniğinde sık sık hayallerin analizini bir başlangıç ​​noktası olarak kullandı. Analist belirli bir rüya sembolüne odaklanır ve daha sonra başka düşüncelerin ve imgelerin müşterinin aklına hemen ne geldiğini görmek için serbest birliği kullanır.
+2 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Savunma Mekanizmaları

Freud'un teorilerini daha önce hiç çalışmadıysanız bile, "savunma mekanizmaları" teriminin birkaç kez yasaklandığını duymuşsunuzdur. Birisi acı dolu bir gerçekle yüzleşme konusunda isteksiz göründüğünde, onları "inkar" olmakla suçlayabilirsiniz. Bir kişi kabul edilemez davranış için mantıklı bir açıklama aramaya çalıştığında, "rasyonelleştirici" olduklarını önerebilirsin.

Bu şeyler, egonun kendisini kaygıdan korumak için kullandığı farklı savunma mekanizmalarını veya taktiklerini temsil eder. En iyi bilinen savunma mekanizmalarından bazıları inkar, baskı ve gerilemedir, fakat daha birçokları vardır. Savunma çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve savunma mekanizmalarına bu genel bakışta egosu korumak için nasıl çalıştıklarını keşfedin.
+1 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)  
Freud Teorisi Üzerine Çağdaş Görüşler

Freud'un teorileri geniş çapta eleştirilirken, çalışmalarının psikolojiye önemli katkılar yaptığını hatırlamak önemlidir. Çalışmaları, psikolojik sorunların hepsinin fizyolojik nedenleri olmadığını öne sürerek zihinsel hastalığa bakış açımızda büyük bir değişiklik yarattı. Zihinsel sorunların aslında onlar hakkında konuşarak çözülebileceği inancı, psikoterapide devrim yaratmaya yardımcı oldu.

Birçok çağdaş psikolog, Freud'un fikirlerinin çoğuna fazla güvenmediğinden, Freudi teorisi hakkında öğrenmeyi neden rahatsız etmek zorunda olduğunuzu sorarken kendinizi bulabilirsiniz. Birincisi ve belki de en önemlisi, psikolojinin bugün nerede olduğunu anlamak için, nerede olduğumuza ve buraya nasıl geldiğimize bir göz atmak önemlidir. Freud'un çalışması, psikoloji alanındaki zihinsel sağlık hakkında nasıl düşündüğümüzü ve psikolojik bozukluklara nasıl yaklaşım gösterdiğimizi değiştirmeye yardımcı olan önemli bir harekete dair bir fikir vermektedir.

İlgili rüyalar

+5 oy
13 yorum 41 okuma
mustafaharputi 21 Kasım 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+10 oy
3 yorum 60 okuma
Simge 3 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (167k puan)   yazdı
+9 oy
1 yorum 487 okuma
sonsuz 23 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Bilgesi (117k puan)   yazdı
+5 oy
0 yorum 62 okuma
+5 oy
2 yorum 136 okuma
Arşiv 30 Nisan 2016 Rüya kategorisinde Arşiv Astral Gezgini (106k puan)   yazdı
+5 oy
9 yorum 38 okuma
mustafaharputi 2 Mart 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+3 oy
4 yorum 14 okuma
vetre 22 Aralık 2020 Analiz kategorisinde vetre Rüya Bilgesi (382k puan)   yazdı
+5 oy
8 yorum 213 okuma
mustafaharputi 1 Eylül 2019 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+12 oy
7 yorum 467 okuma
Simge 19 Ağustos 2019 Analiz kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (167k puan)   yazdı
+4 oy
19 yorum 65 okuma
mustafaharputi 20 Temmuz 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+4 oy
4 yorum 45 okuma
mustafaharputi 17 Haziran 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı
+5 oy
14 yorum 25 okuma
vetre 5 Ocak Analiz kategorisinde vetre Rüya Bilgesi (382k puan)   yazdı
+9 oy
17 yorum 48 okuma
mustafaharputi 4 Eylül 2020 Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (10.1m puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -500
Yorum yazmak: +80
Düşünce yazmak: +16
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +80
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +300
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...