Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+5 oy
88 okuma
mustafaharputi Lusid kategorisinde Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
yeniden etikenlendirildi
Rüyada olduğunuzun farkına vardığınız rüyalara lucid rüya yada diğer ismi ile lüsid rüya denir.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

7 Yorum

+4 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
 
En İyi Yorum
Bu büyüleyici fenomeni kendi avantajımıza nasıl kullanabileceğimizle ilgili git gide daha fazla araştırma yapılıyor.
Fakat öncelikle güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlamalıyız. 2017’de Avustralya’da yapılan bir araştırma bu yönde büyük bir adım attı ve buldukları şey, rüyalarınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.
Rüyalarınızı kontrol ettiğinizi düşünsenize. Uyuyan zihninizin yaratıcı sınırları içinde istediğiniz her şeyi yapabilirdiniz. Süpermen gibi uçabilir, ünlü biriyle randevuya çıkabilir veya vize sınavlarınıza rüyanızda çalışabilirdiniz.
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
Rüyalar Âleminde Yaşamak

2016’da yapılan meta analizine göre insanların yaklaşık yarısı ömürleri boyunca en az bir kez lucid rüya görmüş ve çeyreği ayda bir kez veya daha fazla lucid rüyayı tecrübe etmektedir.
Lucid rüyanın ilk laboratuarlara taşındığı 1975 yılından beri araştırmacılar, lucid rüyaların nasıl gerçekleştiğiyle ve rüya sahibine nasıl yardım edecekleriyle ilgili gittikçe daha fazla şey öğreniyorlar.
Araştırmalar; lucid rüya görmenin kâbusları hafifletmek, fiziksel becerileri uygulamak ve bilincin kendisiyle ilgili gizemleri açığa çıkarmak için kullanılabileceğini öne sürmektedir.
Bu sebeple Avustralya’nın Adelaide Üniversitesinden araştırmacılar, üç lucid rüya tekniğini denemek için 169 kişi topladılar. Bu üç teknik şöyledir:
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
Lucid rüya teknikleri
Gerçeklik testi

Katılımcılardan kendilerine her gün, gün boyunca 10 defa ‘rüya mı görüyorum?’ diye sormaları istendi. Her seferinde çevrelerini olağan dışı bir şey için incelemeleri ve kapalı ağızlarından nefes almaya çalışarak bir gerçeklik testi yapmaları gerekiyordu. (Rüyadayken kapalı ağzınızla nefes alırsınız fakat gerçek hayatta bunu düşündüğünüzde muhtemelen ağzınızı açarsınız.)
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
Yatakta tekrar uyan (YTU)

Katılımcılar beş saat uyuduktan sonra uyanmak için alarm kurdular. Daha sonra eğer lucid rüya görüyorlarsa ne yapacakları ile ilgili 700 kelimelik bir doküman okudular.
(Doküman şunu söylüyordu; gerçeklik testti uyguladıktan sonra avuç içlerini kuvvetlice ovuşturarak ‘bu bir lucid rüya’ derken fiziksel duyulara odaklanıp rüyayı sağlama almaları gerekiyor.)
Daha sonra tekrar uykuya dalmakta özgürlerdi. lucid,  REM uykusu sırasında gerçekleşir ve bir süre uyuduktan sonra REM uykusuna dalmak çok daha kolay gerçekleşir.
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
Lucid Rüyalarını Hatırlatıcı İndüksiyon (LRHİ)

Katılımcılar yatakta uzanırken onlardan şu kelimeyi ‘rüya gördüğüm bir sonraki sefer, rüya gördüğümü hatırlayacağım.’ istendik bir şekilde tekrar etmeleri istendi. Sonunda uyuyakaldıklarında düşündükleri en son şey bu olsun diye ifadeye dikkatlice odaklanmak zorunda kaldılar.
Bireysel olarak herkese bu üç tekniği uygulatmak yerine çalışmada bir grup sadece gerçeklik testini, bir grup hem gerçeklik testini hem de YTU tekniğini ve son grup üçünü de kullandı.
Son grupta katılımcılar YTU tekniğini kullandıktan sonra uykuya geri dönerken LRHİ tekniğini kullandılar. Temel bir rüya ölçüsü elde etmek için katılımcılardan, ikinci haftada kendilerine tahsis edilen teknikleri uygulamadan önce bir hafta boyunca rüyalarını kaydetmeleri istendi.
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
Rüya Görmek Beyninizin Tuttuğu Bir Dilektir

Rüyalarınızı Kontrol Edin! (Lucid)

Sonuçlara bakıldığında üç grubunda sonuçları birbirinden çok farklıydı. Hiçbir tekniğin kullanılmadığı ilk hafta katılımcılar rüyalarının yüzde sekizinin lucid olduğunu bildirdiler. İkinci haftada, sadece gerçeklik testi uygulayan ilk grup çok az lucid rüya görmüştü.
Oysaki ilk iki tekniği uygulayan ikinci grubun rüyalarının yüzde 11’i lucid rüyaydı. Peki ya son grup? Tüm teknikleri uygulayan son grubun rüyalarının yüzde on yedisinden biraz fazlası lucid
+5 oy
mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)  
Yazarlardan biri olan Denholm J. Aspy, “LRHİ tekniği ‘potansiyel bellek’ dediğimiz şey üzerinde çalışır – bu, gelecekte yapılacak şeyleri hatırlama yeteneğinizdir.
Rüya görürken hatırlayacağınız bir cümleyi tekrarlayarak, fikrinizde lucid ‘e olanak sağlayan bir niyet oluşur.” dedi.
Hala herkesin kontrol edebileceği lucid rüyalar gördüğü, uyurken ders çalıştığı ve enstrüman çalmayı öğrendiği bir dünyadan çok uzaktayız.
Fakat ona doğru gidiyoruz. Rüyalarınızda neler yapabileceğinizi görmek istiyorsanız, bu yöntemleri bir deneyin. Belli mi olur, kendinizi Inception ‘Başlangıç’ filmini yaşarken bulabilirsiniz.

İlgili rüyalar

+6 oy
6 yorum 72 okuma
+4 oy
13 yorum 89 okuma
mustafaharputi 20 Temmuz 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı
+4 oy
3 yorum 61 okuma
+7 oy
8 yorum 82 okuma
mustafaharputi 20 Şubat 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı
+4 oy
4 yorum 56 okuma
mustafaharputi 20 Temmuz 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı
+5 oy
7 yorum 71 okuma
+4 oy
6 yorum 64 okuma
mustafaharputi 21 Temmuz 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı
+8 oy
27 yorum 405 okuma
mustafaharputi 19 Şubat 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı
+14 oy
18 yorum 366 okuma
sonsuz 16 Mayıs 2016 Lusid kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (110k puan)   yazdı
+4 oy
9 yorum 87 okuma
mustafaharputi 30 Temmuz 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı
+8 oy
16 yorum 85 okuma
vetre 23 Aralık 2020 Lusid kategorisinde vetre Rüya Bilgesi (537k puan)   yazdı
+3 oy
5 yorum 58 okuma
mustafaharputi 2 Mart 2020 Lusid kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (16.5m puan)   yazdı


Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya tabiri sözlüğü

Puan Tablosu

Rüya yazmak : -1000
Yorum yazmak: +120
Düşünce yazmak: +12
Rüya oylamak: +2
Yorum oylamak: +4
Rüyanıza en iyi yorum seçmek: +150
Yorumunuzun en iyi seçilmesi: +350
Yorumunuzun her artı oyu: +10
Rüyanızın her artı oyu: +5
Rüyanızın her okunması: +1

Kategoriler

23.6k rüya

159k yorum

18.7k düş-ünce

6.6k üye

547 Aktif
5 Üye ve 542 misafir
Bugün : 14185
Dün : 29953
Toplam : 27999286
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...