Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+7 oy
15 okuma
Hypnos önce Bilgi kategorisinde Rüya Yorumcusu (11.7k puan)  
Özellikle REM uykusu sırasında öğrenmenin mümkün olabileceğini savunan Bostonlu psikiyatristler Dr. Pearlman ve Dr. Greenberg, gün içerisinde karşılaştığımız sorunların ya da önemli bilgilerin beyne kaydedildiğini savunmaktadırlar. Tüm bu sorunlar ve bilgiler, REM uykusu sırasında görülen rüyada işlenmektedir. Rüya sırasında, beyin bu bilgeleri sanal bir ortamda tekrar gün yüzüne çıkartıyor ve işliyor. Beynin yaptığı işlem sırasında nöronlar arası bağlar daha kuvvetli bir hal almaktadır.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
gece ne renktir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

2 Yorum

+6 oy
Hypnos önce Rüya Yorumcusu (11.7k puan)  
önce seçti
 
En İyi Yorum
Beynimizde, orta ve alt kısımda bulunan hipokampus, belleğimiz için oldukça önemli bir yer. Bu bölge sürekli olarak uyarılar sağlıyor ve bilgilerin kalıcı olması için, beynin üst bölgesine gönderiyor. Rüya sırasında nöronlar sürekli olarak ve defalarca uyarılır. Yapılan uyarılar sonucunda yeni bağlantılar oluşmakta ve var olan bağlantıların güçleri üst seviyelere çıkmaktadır. Sinirsel olarak yapılan uyarıların ardından bilgiler, sürekli olarak hipokampus'ta tekrarlanıyor ve bunun ardından depolanmak üzere beynin üst bölgesine gönderiliyor, tekrarlanmayan ve depolanmayan bilgiler ise kısa süre sonra unutuluyor.

REM uykusu zaman zaman kesintiye uğruyor ve bunun sonucunda rüyalarda belli yerlerde yarıda kalıyor. Bu durum hafıza durumunu ve öğrenme yeteneğini direkt olarak etkilemektedir. Rüyalar, öğrenmemiz açısından büyük bir etkiye sahiptir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde bu konunun doğruluğunu kanıtlayan önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Farelere önemli bir takım komutlar verildi ve REM uykusu sırasında beyin dalgalarında farklılık ve artış olduğu gözlemlendi. Verilen komutları, müzik ile eşleştirdiler ve yeni komutlar verilirken, yeni müzik dinlettiler. Bazı farelere, komut ile eşleştirilen müzikler REM uykusunda dinletildi ve bir sonraki gün REM uykusunda müzik dinletilmeyen farelere göre daha çabuk yaptıkları gözlemlendi. Gün içerisinde komutla uyumlu olan müzik, REM uykusunda dinletildi ve bu sayede beynin hatırlamasını ve sürekli olarak tekrarlanmasını sağladı. Bu durum belleği kuvvetlendirdi ve öğretilenin kalıcı hale gelmesini sağladı. REM uykusu hafızanın kuvvetlenmesi ve önemli bilgilerin kalıcı hale gelmesi adına oldukça önemlidir.
+5 oy
Hypnos önce Rüya Yorumcusu (11.7k puan)  
Pearlman ve Greenberg'e göre rüya sırasında birtakım bilgiler tekrar toplanıyor, geri yükleme yapılıyor ve bu sayede bellek daha kuvvetli hale geliyor. Aslında bu durumu daha farklı bir şekilde söylemek gerekirse, beyin ve beyindeki programlar güncelleniyor. Hazırdaki bağlantılar kuvvetlendiriliyor ve sürekli olarak yenileri açılıyor. Gün içerisinde azalan, beyinde mesajcı görevi gören moleküller, rüya sırasında tekrar salgılanmaya başlıyor. Beyin için önemli bir yere sahip olan Proteinler REM uykusu sırasında tekrar sentezleniyor. Rüyalar, aslında beynimiz için gerekli olan zaman dilimi anlamına gelmekte. Rüya sırasında yıpranmış nöronlar kuvvetlendiriliyor.

REM uykusu sırasında "büyüme hormonu" da salgılanmaktadır. Özellikle bebeklerde REM uykusu, iki kat daha fazla görülmektedir. Bebekler, günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. REM uykusu bebekler için gerçekten önemlidir ve yeterince almaları gerekir.

İlgili rüyalar

+13 oy
2 yorum 71 okuma
Daphne 15 Mayıs 2019 Bilgi kategorisinde Daphne Rüya Ustası (65k puan)   yazdı
+16 oy
1 yorum 140 okuma
sonsuz 24 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Bilgesi (115k puan)   yazdı
0 oy
2 yorum 14 okuma
Rüya Tabircisi 13 Nisan 2017 Tabir kategorisinde Rüya Tabircisi Rüya Bilgesi (165k puan)   yazdı
+7 oy
1 yorum 34 okuma
Sibel Atasoy 4 Temmuz 2019 Analiz kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (2.3k puan)   yazdı
+17 oy
15 yorum 177 okuma
sonsuz 30 Temmuz 2019 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Bilgesi (115k puan)   yazdı
+9 oy
1 yorum 86 okuma
Daphne 18 Mayıs 2019 Bilgi kategorisinde Daphne Rüya Ustası (65k puan)   yazdı
+6 oy
0 yorum 24 okuma
Kahin 20 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde Kahin Rüya Görüşmecisi (35k puan)   yazdı
+10 oy
1 yorum 31 okuma
Karga 28 Ocak 2017 Bilgi kategorisinde Karga Rüya Bilgesi (486k puan)   yazdı
+15 oy
1 yorum 82 okuma
sonsuz 30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Bilgesi (115k puan)   yazdı
+17 oy
9 yorum 158 okuma
Simge 30 Nisan 2016 Rüya kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (121k puan)   yazdı
+5 oy
1 yorum 21 okuma
sonsuz 15 Ağustos 2019 Analiz kategorisinde sonsuz Rüya Bilgesi (115k puan)   yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

Kategoriler

20.6k rüya

78.9k yorum

26.1k düş-ünce

4.3k üye

60 Aktif
5 Üye ve 55 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 12541
Dün : 23748
Toplam : 16932001
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi mustafaharputi - 5181 e
  2. Karga Karga - 523 e
  3. Sonbahar Sonbahar - 476 e
  4. Hypnos Hypnos - 276 e
  5. Kahin Kahin - 135 e
  6. Simge Simge - 100 e
  7. Adams Adams - 78 e
Rüya tabiri sözlüğü
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler size sadece farklı bir bakış açısı sağlar.
...