Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+8 oy
453 okuma
Bilgi kategorisinde Rüya Ustası (47.8k puan)
düzenledi
Bu başlık altında sıkça kullanılan rüya terimlerini açıklayacağım. Ortak terimleri kullanmak hepimiz açısından daha sağlıklı sonuçlar üretecektir. Eklemek istediğiniz terim olursa lütfen çekinmeyin. Düşünce veya yorum olarak siz de terimler ekleyebilirsiniz. İster merak ettiğiniz ister bildiğiniz terimi yazabilirsiniz.

Alfa dalgaları:    Normal uyku beyin aktivitesidir, dingin uyanıklık ile de ilişkilidir.

Apne: Bir kişinin periyodik olarak uyku esnasında uzun süre solunumu kesilmesi ve hayatını tehdit eden bir durum. Böyle bir durumda lütfen doktorunuza başvurunuz.

Rüya uygulaması: Bir sorunu çözmek, yaratıcılık geliştirmek ya da belirli bir sorunun cevabını keşfetmek gibi belirli bir amaca ulaşmak için rüyaları kullanmak.

Arketip: İkonik bir görüntü veya kişinin, nesnenin veya konunun idealleştirilmiş hali olan belirli bir simge türü. Genel bir sürüm veya standartlaşmış kavramlar. Örnekler arasında anne figürü, kahraman, bilge yaşlı adam,  hile ve benzeri vardır.

Uyarılma: Uyku durumundan uyanma durumuna ani bir geçiş veya bir uyku durumundan daha açık uyku durumuna geçiş.

Beta dalgaları:    Aktif uyanıklık ile ilişkili normal elektriksel beyin aktivitesi.

Bruksizm:    Uyku esnasında dişleri gıcırdatma veya sıkma.

Sirkadiyen ritimler: Çevredeki döngüsel kalıplar ya da biyolojik saatler, uyku ve rüya bozukluklarını etkilediğini belirtir.

Kolektif rüya:    Anlamı değişir, ancak genelde bir grup bağlamında rüyaları kapsar:
1) Aynı rüyayı aynı andagören iki veya daha fazla kişi.
2) Birçok insanın rüyalarının bir araya toplanmasının, daha büyük kolektif bilinci, her kişinin rüyasının büyük resmin bir parçasını ifade ettiği fikri.

Bilinçli Faaliyetler: Doğrudan farkında olan zihnin yönü. Rüyada uyanık bir farkındalık durumu.

Delta dalgaları: Normal elektriksel beyin aktivitesi, restoratif uyku ile ilişkili, genellikle non-REM, rüya görmeyen uyku sırasında ortaya çıkar.

Rüya içinde düşünme: Rüyayı görenin rüyanın anlamını daha iyi anlamak için bir rüyadaki bir veya daha fazla öğeyle hayali bir sohbet oluşturduğu ve rüyanın yorumlanmasına yardımcı olan bir tekniktir.

Rüya yorumu: Rüya görenin anlamını veya amacını keşfetme girişiminde bir rüyayı analiz etmek.

Rüya günlüğü: Rüyalarınızı, açıklamaları yazarak izlediğiniz, çoğunlukla rüyanın yorumlanmasında bir araç olarak kullanılan günlük.

Rüya psikolojisi: Rüyaların incelenmesi ve psikoloji bilimi çerçevesinde rüya çalışmaları.

Rüya hatırlama: Gördüğünüz rüyanın tamamını veya bir kısmını hatırlama yeteneği. Çoğu insan rüyaları hatırlamakta güçlük çekerler, bunun sebebi onları akıllarında gözden geçirmez veya uyandıktan hemen sonra yazmamalarıdır. Herkes her rüyasını hatırlamıyor, ancak rüya hatırlamanın iyileştirilmesi mümkün. Bunun için sitemizde öneriler mevcut.

Rüya terapisi: Rüyaları, psikoterapiye yardımcı olmak için bir araç olarak kullanarak, kişinin sorunlarına daha fazla bakış açısı kazandırmaya yardımcı olması için kullanılması.

Rüya içinde rüya: Bir rüya gördüğünüzü görürseniz (rüya içinde bir rüya) - rüyada gördüğünüz her şeyden daha yüksek bir perspektif veya daha derin anlayış aldığınızı hissedebileceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca rüyada gördüğünüz  bir gerçekleşme olabilir veya gerçekte neyin gerçek olmamasına dair karışıklığa işaret edebilir. Bir rüyadaki rüya, aynı zamanda, "oyunda oynamak" gibi karakterlerin yarattığı bir hikayede olduğu şekliyle, yaratmayı veya anında yaratmayı seçtiğiniz bir hikayeyi de temsil edebilir.

Hipnik pislik: Uyanma durumundan uyku durumuna geçiş sırasında ortaya çıkan ve sıklıkla kişiyi uyanık bir duruma döndüren istemsiz bir kas kontraksiyonu.

Hipnopompi: Canlı gösterimler, görüntüler, sesler veya dokunsal duyular gibi uykuya dalma sürecindeki deneyimler.
 
Hipnopompik sanrı:    Uyanma sürecindeki deneyimler.

Uykusuzluk hastalığı: Uyuma veya uykuda kalma zorluğu. Olası nedenler, stres, kaygı, depresyon, alkol, uyuşturucu, diğer toksinler, kafein veya diğer uyarıcılar, belirli gıdalar, alerjiler, program veya rutinin değişimi, jet lag, belirli bir uyku bozukluğu olabilir.

Sezgi:    İçgörü veya iç bilgelik. Doğrudan bilmek, akılcı düşünmeden bağımsız bir şekilde bilme. Rüya yorumu konusunda güçlü bir araçtır, çünkü rüyayı gören neredeyse her zaman bir rüyanın anlamını bir miktar seviyede bilir.

Lusid rüya:    Rüyada rüyanın farkında olunduğu ve genellikle rüyanın olaylarını kontrol edilebildiği bir rüya türü. Berrak düş olarak da isimlendirilebilir.

Miyoklonik seğirme: Uyanma durumundan uyku durumuna geçiş sırasında ortaya çıkan ve sıklıkla kişiyi uyanık bir duruma döndüren istemsiz bir kas kontraksiyonu.

Kabus:    REM uykudan rüya göreni uyandıran, korkunç veya tatsız bir rüya, genellikle canlıdır. Bir kabusta olması genellikle aşağıdakilerden biri anlamına gelir:
1) Bilinçaltı zihniniz korkularından birini keşfediyor;
2) Geçmişte travmatik veya korkunç bir olay yaşamışsınız (hatta filmde gördüğünüz bir olay da olabilir);
3) Çevresel veya zihinsel / duygusal stresle tetiklenen düşünceleriniz vardır;
Veya 4) Kendi keyfiniz için sorumsuzca bir davranışta bulunarak (sorumsuzca içmek, uyuşturucu almak, fazla yemek yemek, kendinizi veya hayatınızı önemsemekten vazgeçmek gibi) olumsuz rüya deneyimleri için bir fırsat yaratmışsınızdır.

NREM uykusu: Rüyaların olmaması eğilimi, normal bir uyku evresi.

Parasomnia: Uyurgezerlik, uykuda konuşma, ağızda öğütme, uykuda yemek yeme ve gece kabusları gibi uykuyu bozan alışılmadık uykuya bağlı bozukluklar.

Phosphenes: Gözler kapalıyken (ışık aslında gözkapağı içinden girmeden) görülen ışık veya diğer görsel görüntülerin kalıplarıdır, genellikle uykuya daldığında veya yüksek bir gürültüye tepki olarak algılanır.

Önsezi:    Tahmin veya doğru tahmin etme yeteneği.

İşaret rüyası:    Rüyanın görüldükten sonra gerçek hayatta gerçekleştiği, geleceği öngören rüyalar.

Psişik rüya: Geleceğin kesin tahmini, uzaktan görüntüleme veya başka biriyle telepati yoluyla bağlantı kurma gibi rüyalar.

Tekrar eden rüya: Aynı veya benzer içeriği birden fazla genellikle farklı gecelerde tekrarlayan rüyalar.

REM uykusu:    (Hızlı göz hareketi) - Hızlı göz hareketleri, artan beyin aktivitesi, kas hareketinin azalması ve rüya görme ile ilişkili bir uyku evresi.

Uyku mansiyonu: Düşünceler, görüntüler ve problem çözme de dahil olmak üzere uyku esnasında oluşan zihinsel ve duygusal süreçler.

Uyku felci: Vücudun uyanma ya da uykuya dalmadan önce felç olduğu geçici durum.

Kara basan: NREM uykudan ani, kısmen uyanış, genellikle korku duygusu ile birlikte ancak hiçbir rüya görülemez. Hareket edilemez bir süre.

Uyurgezerlik: Uyku halindeyken yürümek gibi fiziksel aktiviteleri içeren bir durum. Benzer bir durum da uykuda konuşmaktır.

Bilinçaltı: Faaliyetlerinin doğrudan farkında olmadan sürdürüldüğü zihnin yönü. Ayrıca zihnin rüya gördüğü kısım.

Sembol, Simge:    Rüyanın anlamı hakkında ipucu veren rüyanın eşsiz bir yönü. Örnek olarak genellikle insanları, yerleri, nesneleri, duyguları ve etkinlikleri içerir.

Vizyon:    Zihinde görülen, genellikle rüya ya da farkındalığın değişmiş bir durumunda, hayal gücünden ya da doğaüstü yapıdan kaynaklanan bir görüntü ya da düşünce.

Uyanık rüya: Bir kişi uyanıkken görüntüler veya düşünceler aracılığıyla iletilen bir vizyon veya mesaj. Örnek olarak bu durumu yaşayanın, sezgisel bir düşünce (ani bir bilme), yaratıcı bir ilham veya psişik bir vizyon içerdiği durumlar verilebir.
Rüya Bilgesi (114k puan)
Kollektif rüya çok zor ama bir o kadar da çok güzel bir durum.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

2 Yorum

+3 oy
Lusid Rüyacı (69.8k puan)
Rüyanızda nefes alamıyorsanız, örneğin su altında kalmış veya boğazına bir şey sıkışmış gibi şeyleri sıkça görmeye başladıysanız mutlaka bir doktora gitmenizi öneririm. Uyku apnesi olma olasılığı yüksek bir durumdur.
+1 oy
Rüya Bilgesi (114k puan)
Astral var bir de herkesin farklı kullandığı bir terim.

İlgili rüyalar

+8 oy
0 yorum 115 okuma
27 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+3 oy
13 yorum 43 okuma
+4 oy
1 yorum 419 okuma
12 Ağustos 2017 Bilgi kategorisinde Simge Lusid Rüyacı (69.8k puan) yazdı
+2 oy
0 yorum 20 okuma
18 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.8k puan) yazdı
0 oy
0 yorum 10 okuma
13 Nisan 2017 Tabir kategorisinde Rüya Tabircisi Rüya Tabircisi (4.4k puan) yazdı
+3 oy
0 yorum 13 okuma
11 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.8k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 203 okuma
23 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+3 oy
1 yorum 17 okuma
+3 oy
0 yorum 30 okuma
11 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.8k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 45 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

18.6k rüya

7.7k yorum

6.2k düş-ünce

1.8k üye

57 Aktif
1 Üye ve 56 misafir
Aktif olan üyeler
Bugün : 15173
Dün : 19264
Toplam : 9432783
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 458 e
  2. Rüya Tabircisi - 338 e
  3. Karga - 279 e
  4. Likya - 217 e
  5. Prenses789 - 148 e
  6. Adams - 115 e
  7. sonsuz - 87 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...