Rüyanızı yazın, sitemizi takip edin, yorumunu okuyun.
Rüyalarınızı anlamlı, imla kurallarına uygun yazınız. Rüyalara ve yorumlara oy veriniz. Rüyanıza yorum yapıldıysa mutlaka geri dönüş yapınız.
+9 oy
158 okuma
Bilgi kategorisinde Uzman Yorumcu (30.3k puan)
Amplifikasyon; rüya gören kişinin rüyalarından hareketle rüyadaki sembol ve mesajları ele alıp birey için ne anlam ifade ettiğini tespit etme sürecidir. Jung psikolojisinde iki tür amplifikasyon vardır.

A- Bireysel Amplifikasyon: Birey rüyada gördüğü semboller üzerine yoğunlaşır. Kendisi için ne anlam ifade ettiği konusunda geniş bir hazırlık yapar. Bu aşamada kişisel bilinçdışına başvurur. Örneğin rüyada görülen bir çiçeğin türü, rengi ve kokusunun kişi kendisi için ne anlama geldiği konusunda yoğunlaşır. Jung bu konuda “içsel diyaloğu”(interior dialogue) tavsiye eder. Rüyayı en iyi bilen, gören  olduğu için kişi kendi rüyası üzerinde yoğunlaşmalı ve kendisi için ne anlam ifade ettiğini bulmalıdır.
 
B. Objektif Amplifikasyon: Bu aşama rüya analisti tarafından gerçekleştirilir. Analist, arketipler üzerinde yoğunlaşıp kolektif bilinçdışını kullanır. Bu aşamada analist rüya verileriyle arketipler arasında bağlantı kurup rüyanın kişi için ne ifade ettiğini ortaya çıkarır. Bu aşama üç evreden oluşur.
 
1.Rüyanın detaylarının çok iyi bir şekilde anlaşılması.
2.Amplifikasyon aşamasında kişisel, kültürel ve arketipik bilgilerin toplanması.
3.Amplifikasyondan geçmiş rüyanın bireyin hayatındaki yerini tespit edip yorumlama.
  Jung’un rüya yorumundaki amacı kişisel ve kolektif bilinçdışındaki üstü örtülmüş faktörleri açığa çıkarıp, bunları bilince entegre edip bireyleşme sürecine katkıda bulunmaktır. Rüyanın bilinçli bir davranışın karşılığı olduğu için onun bireyin hayatındaki anlamını ortaya çıkarmak için “rüyanın etrafında dolaşmak” gerekir. Amplifikasyon aktif hayal kurmayı da içeren bir metottur. Jung, bunu yapacak olan rüya analistinin önyargılardan uzak, objektif ve esnek bir tutuma sahip olması gerektiğini belirtir. Bunların yanında analitik rüya teorisinde rüya analizinin yapılması için görülen rüya sayısı önemli bir yer tutar. Yorum için bir rüya yeterli olmayıp bir dizi rüya gerekir. Çünkü rüyalar birbirlerini aydınlatırlar. Bu işlem yapılırken benzer rüyalar içindeki benzer semboller üzerine yoğunlaşılmalıdır.
  
Analitik rüya yorumunda en önemli noktalardan birisi arketiplerin iyi bilinmesidir. Çünkü Jung’a göre arketipler rüyada sembol ve figürlere dönüşürler. Kişiliğin karanlık yönünü oluşturan gölge arketipi rüyada korku sembollerine dönüşür. Korku sembolleri içeren rüyalarda gölge arketipi dikkate alınmalıdır. Hırsız, katil gibi figürlere bürünebilir. Gölge kadın için farklı anlamlar ifade ederken erkek için farklı anlamlar taşır. İffetini koruma konusunda oldukça hassas olan bir genç kızın rüyasında gölge arketipinin etkisi genç kızı kovalayan motosikletli bayan bir gangster olarak ortaya çıkabilir. Self arketipi çiçek, hac ve çarmıha dönüşebilir. Jung’a göre rüyalar gizli olanı açığa çıkarır, asla saklamazlar(dreams reveal,not conceal). Rüyadaki doğruluk sembolleri anne arketipinin neden olduğu sembollerdir. Kadınların rüyalarında gördükleri erkeksi semboller animus, erkeklerin rüyalarında gördükleri kadınsı figür ve semboller anima arketipinden kaynaklanmaktadır. Bunların rüyada ortaya çıkmaları dengenin bozulduğunun belirtisi olup ruhsal yapıyı tamir amaçlıdır.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili rüyalar

+9 oy
0 yorum 101 okuma
24 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Uzman Yorumcu (30.3k puan) yazdı
+9 oy
0 yorum 133 okuma
25 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Uzman Yorumcu (30.3k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 757 okuma
7 Mayıs 2017 Analiz kategorisinde Simge Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 202 okuma
23 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Uzman Yorumcu (30.3k puan) yazdı
+3 oy
13 yorum 37 okuma
+2 oy
1 yorum 415 okuma
12 Ağustos 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 109 okuma
27 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Uzman Yorumcu (30.3k puan) yazdı
+1 oy
0 yorum 16 okuma
13 Nisan 2017 Tabir kategorisinde Rüya Tabircisi Rüya Ustası (55.5k puan) yazdı
+4 oy
1 yorum 32 okuma
+5 oy
0 yorum 22 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Uzman Yorumcu (30.3k puan) yazdı
+4 oy
0 yorum 11 okuma
23 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (2.5k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

17.9k rüya

5.7k yorum

3.9k düş-ünce

1.6k üye

63 Aktif
9 Üye ve 54 misafir
Bugün : 14486
Dün : 19880
Toplam : 8842300
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 183 e
  2. Karga - 101 e
  3. Likya - 68 e
  4. Rüya Tabircisi - 58 e
  5. sonsuz - 32 e
  6. Liz - 27 e
  7. Asude Makbule Uysal - 17 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...