Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
Lütfen rüyalarınıza yapılan yorumlardan en iyi seçmeyi unutmayınız. Puan toplamak için oy veriniz, yorum yazınız.
+7 oy
209 okuma
Bilgi kategorisinde Rüya Ustası (47.8k puan)
Jung’un rüya teorisinin anahtar kavramları kişisel bilinçdışı, kolektif bilinçdışı ve arketipten oluşmaktadır.

A. Kişisel Bilinçdışı: Kişiye özgü olup, bilince hiç ulaşmamış veya bilince ulaştıktan sonra çatışmaya neden olduğu için bastırılmış tecrübelerden oluşur. Jung’a göre yaşanan hiçbir şey psişe içinde yok olmaz. Bilinçdışı zihinsel atıkların toplandığı bir yer olmayıp, bilincin yaratıcı kaynağıdır ve kendisini sembolik olarak rüyalarda ifade eder. Bilinçdışındaki bilinmeyenler rüya, vizyon, kompleks ve hayalle ortaya çıkar. Kişisel bilinçdışı kaynaklı rüyalar daha çok bireyin özel yaşantısı ile alakalı rüyalardır.

B. Kolektif Bilinçdışı: Kişisel deneyimlere dayanmayıp, bilinç düzeyine çıkmamış, evrimsel bir yönü olup atalarımızdan mirasla intikal eden, insanlığa özgü psişik birikim olarak tanımlanabilir. Jung evrimin insanın ruhsal yapısını da etkilediğini savunur. Bu nedenle birey geçmişiyle bir yerde tüm insanlığın geçirdiği evrimle ilişkilidir. Jung bunu kolektif bilinçdışı ile açıklar. İçeriği olan arketipler bilinçte yaşanmamış olup atalardan aktarılarak süregelir. Jung’a göre kolektif bilinçdışı her dönem bir şeylerin ilave edildiği depo olup tüm insanlığa özgü ortak unsurlar taşır. Bağımsız bir özellik taşıyan kolektif bilinçdışı bilince karşı duyarsızdır. Jung, kolektif bilinçdışının en iyi şekilde rüyalarda tezahür ettiğini belirtip, kolektif bilinçdışı kaynaklı rüyaların daha çok toplumsal içerikler taşıdıklarını ileri sürer.

C. Arketip: Zihinsel prototip, bilinçdışına ait imge olarak tanım-lanabilir. Jung, kolektif bilinçdışının içeriğinin arketiplerden oluştuğunu ve bunların evrenselliğini ileri sürer. Arketipler sayıca oldukça fazladırlar. Doğum, ölüm, kahraman, ay, güneş, rüzgâr, anne, daire, yüzük, silah, bilge ihtiyar, ırmak bunlardan bazılarıdır. Arketipler insanın doğasına dönmesinde köprü görevi görürler. Doğal bir bilgi kaynağı olmalarının yanında bilimsel toplumda zayıflayan insanlığı doğal yapısına döndürerek korumaktadırlar. Arketipler bir anlam ihtiva etmelerine rağmen somut belirtileri yoktur. Jung’a göre bunlar rüyalarda sembollere dönüşürler. Rüyaların tahlilinde sembollerin hangi arketipten kaynaklandığını iyi bilmek gerekir.  Arketipler iyi bilinmezse rüyaların vermek istediği mesajlar yeterince anlaşılamaz.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+2 oy
Rüya Bilgesi (154k puan)
Burada kavramlar oldukça eksik. Belki bu başlık altına zaman buldukça rüyalarla ilgili tüm kavramlar eklenebilir. Bunları zaman buldukça sitedeki diğer yazılardan veya internetten eklerim. Hem rüya görenler hem de yorumcular için iyi bir rehber hazırlamak lazım.

İlgili rüyalar

+6 oy
0 yorum 67 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+9 oy
0 yorum 147 okuma
25 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+3 oy
0 yorum 13 okuma
11 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.9k puan) yazdı
+8 oy
0 yorum 116 okuma
27 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+9 oy
0 yorum 108 okuma
24 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
+6 oy
1 yorum 40 okuma
+5 oy
0 yorum 18 okuma
23 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.9k puan) yazdı
+4 oy
13 yorum 54 okuma
+4 oy
0 yorum 31 okuma
11 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.9k puan) yazdı
+4 oy
1 yorum 423 okuma
12 Ağustos 2017 Bilgi kategorisinde Simge Lusid Rüyacı (75.5k puan) yazdı
+9 oy
0 yorum 195 okuma
26 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (47.8k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

20.6k rüya

24.1k yorum

14.5k düş-ünce

2.6k üye

82 Aktif
0 Üye ve 82 misafir
Bugün : 19385
Dün : 18802
Toplam : 11615877
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 206 e
  2. Likya - 79 e
  3. Karga - 48 e
  4. Ruyaninmeali - 47 e
  5. yok - 31 e
  6. sonsuz - 27 e
  7. Su gürcan - 23 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...