Rüya yorumlamak ve rüyanızın yorumlanmasını istiyorsanız doğru yerdesiniz.
+5 oy
190 okuma
Bilgi kategorisinde Rüya Yorumcusu (19k puan)
Jung’un rüya teorisinin anahtar kavramları kişisel bilinçdışı, kolektif bilinçdışı ve arketipten oluşmaktadır.

A. Kişisel Bilinçdışı: Kişiye özgü olup, bilince hiç ulaşmamış veya bilince ulaştıktan sonra çatışmaya neden olduğu için bastırılmış tecrübelerden oluşur. Jung’a göre yaşanan hiçbir şey psişe içinde yok olmaz. Bilinçdışı zihinsel atıkların toplandığı bir yer olmayıp, bilincin yaratıcı kaynağıdır ve kendisini sembolik olarak rüyalarda ifade eder. Bilinçdışındaki bilinmeyenler rüya, vizyon, kompleks ve hayalle ortaya çıkar. Kişisel bilinçdışı kaynaklı rüyalar daha çok bireyin özel yaşantısı ile alakalı rüyalardır.

B. Kolektif Bilinçdışı: Kişisel deneyimlere dayanmayıp, bilinç düzeyine çıkmamış, evrimsel bir yönü olup atalarımızdan mirasla intikal eden, insanlığa özgü psişik birikim olarak tanımlanabilir. Jung evrimin insanın ruhsal yapısını da etkilediğini savunur. Bu nedenle birey geçmişiyle bir yerde tüm insanlığın geçirdiği evrimle ilişkilidir. Jung bunu kolektif bilinçdışı ile açıklar. İçeriği olan arketipler bilinçte yaşanmamış olup atalardan aktarılarak süregelir. Jung’a göre kolektif bilinçdışı her dönem bir şeylerin ilave edildiği depo olup tüm insanlığa özgü ortak unsurlar taşır. Bağımsız bir özellik taşıyan kolektif bilinçdışı bilince karşı duyarsızdır. Jung, kolektif bilinçdışının en iyi şekilde rüyalarda tezahür ettiğini belirtip, kolektif bilinçdışı kaynaklı rüyaların daha çok toplumsal içerikler taşıdıklarını ileri sürer.

C. Arketip: Zihinsel prototip, bilinçdışına ait imge olarak tanım-lanabilir. Jung, kolektif bilinçdışının içeriğinin arketiplerden oluştuğunu ve bunların evrenselliğini ileri sürer. Arketipler sayıca oldukça fazladırlar. Doğum, ölüm, kahraman, ay, güneş, rüzgâr, anne, daire, yüzük, silah, bilge ihtiyar, ırmak bunlardan bazılarıdır. Arketipler insanın doğasına dönmesinde köprü görevi görürler. Doğal bir bilgi kaynağı olmalarının yanında bilimsel toplumda zayıflayan insanlığı doğal yapısına döndürerek korumaktadırlar. Arketipler bir anlam ihtiva etmelerine rağmen somut belirtileri yoktur. Jung’a göre bunlar rüyalarda sembollere dönüşürler. Rüyaların tahlilinde sembollerin hangi arketipten kaynaklandığını iyi bilmek gerekir.  Arketipler iyi bilinmezse rüyaların vermek istediği mesajlar yeterince anlaşılamaz.

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili rüyalar

+3 oy
0 yorum 34 okuma
30 Nisan 2016 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı
+7 oy
0 yorum 119 okuma
25 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı
+3 oy
0 yorum 10 okuma
11 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.5k puan) yazdı
+5 oy
0 yorum 105 okuma
27 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 95 okuma
24 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı
+2 oy
13 yorum 21 okuma
6 gün önce Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.5k puan) yazdı
+3 oy
0 yorum 25 okuma
11 Nisan Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyakar (1.5k puan) yazdı
+2 oy
1 yorum 410 okuma
12 Ağustos 2017 Bilgi kategorisinde Simge Rüya Bilgesi (96.9k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 136 okuma
26 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı
+6 oy
2 yorum 349 okuma
10 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı
+7 oy
35 yorum 5.3k okuma
2 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Yorumcusu (19k puan) yazdı

Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.
Rüya analizi, rüya görüşmeciliği, rüya tabiri ve rüya yorumu gibi kişiye özel bölümler açılacaktır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da rüya , yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...