Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
+14 oy
52 okuma
Rüya kategorisinde Astral Gezgini (104k puan)  
Modern Atom Teorisi Nasıl Keşfedildi
Niels Bohr adlı bir yüksek okul öğrencisi genç şöyle bir rüya görür Kendisi güneşin kızgın gazlarla dolu merkezinde duruyor ve gezegenler ince ipliklerle bağlı oldukları güneşin etrafında dönüyorlardı. Her gezegen Bohr'un yakınından geçerken bir de düdük çalıyordu. Sonra yanan gazlar soğuyup katılaştı güneş ve gezegenler uzaklaşıp gitti ve Bohr uyandı. Bu rüya Güneş Sistemi ile atom yapısı arasında bir benzerlik olduğunu gösteriyordu. Böylece atomun ilk modern tablosu ortaya çıktı. Ortada bir çekirdek (nucleus) ile bunun etrafinda dönen elektronlar... Yani modern atom teorisi bir rüya ile baslamış oluyordu.”

Rüya Bir Baska Ilim Adamının Yardımına Koşuyor
19. Asrın ortalarinda ilim adamlarını hayrete düşüren bir olayın hikayesi bilim tarihinin sayfalarında yerini aldı. Kimya ilminde büyük bir adımın atılmasına yol açan olay Alman kimyacısı Friedrich August Kekule'nin rüyasıydı.

1850 yıllarında Ingiltere'nin sisi eksik olmayan şehri Londra'da çalışmalarını sürdüren Kekule yorgun argın laboratuarından Oteline dönerken otobüste uyuyakaldı. Ve biraz sonra da rüya görmeye başladı. Rüyasında atomlar zıplayıp oynayarak karşısında dans ediyorlar bazıları da elele verip zincir şeklinde bir halka meydana getiriyorlardı.

Arabanın fren yapmasıyla Kekule uyandı. Fakat rüyası ona çok seyler ögretmişti. Gördüklerini formül haline getirip defterine kaydetti. Rüyadan yararlanarak ortaya attığı teori ile meşhur oldu ve kimya ilminde de büyük bir hamlenin öncülüğünü yaptı.

Aradan 15 sene geçti. Bir kiş günü Kekule çalışma odasının şöminesinde yanan odunların çıtırtısını dinlerken uyuyakaldı ve yine rüya görmeye başladi. Yine rüyasında atomların hoplayip zıplayarak dans etmekte olduğunu ve onları birbirine kenetleyen zincirlerin de birer yilana benzediğini gördü. Sonra yılanlardan biri aniden dönerek kendi kuyrugunu ısırdı. Bu esnada da Kekule uyanıverdi.

Böylece karbon atomlarının zincirler şeklinde halkalar meydana getirebileceğini rüya sayesinde fark edebilmişti. Bunun sonucu olarak iç yapısı çözümlenemeyen benzinin yapısı anlaşıldı

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
yedi artı iki? (küçük harflerle)
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+4 oy
Rüya Bilgesi (400k puan)  
Liz'in açtığı https://www.ruyadaruya.com/28863/ruyalar-yaraticiligi-tetikler-mi başlığını görünce aklıma buradaki konu geldi.

Güncelleyeyim dedim. Rüyaların yaratıcılık üzerinde etkisi gerçekten yadsınamaz. Günlük hayatta çözemediğimiz problemleri bazen rüyada çözeriz.

İlgili rüyalar

+2 oy
4 yorum 16 okuma
10 Şubat Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (4.3m puan)   yazdı
+3 oy
4 yorum 16 okuma
+3 oy
1 yorum 15 okuma
10 Şubat Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (4.3m puan)   yazdı
+10 oy
1 yorum 54 okuma
15 Mayıs 2019 Bilgi kategorisinde Daphne Rüya Ustası (63.3k puan)   yazdı
+6 oy
0 yorum 37 okuma
26 Nisan 2019 Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyazede (943 puan)   yazdı
+1 oy
1 yorum 57 okuma
13 Nisan 2019 Bilgi kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (104k puan)   yazdı
+5 oy
0 yorum 64 okuma
12 Nisan 2019 Bilgi kategorisinde Sibel Atasoy Rüyazede (943 puan)   yazdı
+4 oy
0 yorum 43 okuma
9 Haziran 2017 Durugörü kategorisinde Kahin Uzman Yorumcu (25.5k puan)   yazdı
+6 oy
0 yorum 26 okuma
8 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (104k puan)   yazdı
+7 oy
0 yorum 26 okuma
26 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Astral Gezgini (104k puan)   yazdı
0 oy
7 yorum 15 okuma
19 Mayıs Analiz kategorisinde mustafaharputi Rüya Bilgesi (4.3m puan)   yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

Kategoriler

20.7k rüya

63.6k yorum

24.6k düş-ünce

4k üye

88 Aktif
6 Üye ve 82 misafir
Bugün : 5666
Dün : 22652
Toplam : 16009724
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 3335 e
  2. Sonbahar - 677 e
  3. Karga - 459 e
  4. kuzgun - 158 e
  5. Likya - 101 e
  6. yirmiyedi - 71 e
  7. Arşiv - 66 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...