Rüya yorum sitemize üye olun, düzenli olarak rüyalarınızı yorumlayalım. Eğer bir tek rüya yorumlatmak istiyorsanız konu ile ilgili başlığın altına yazabilirsiniz.
Lütfen rüyalarınıza yapılan yorumlardan en iyi seçmeyi unutmayınız. Puan toplamak için oy veriniz, yorum yazınız.
+13 oy
29 okuma
Rüya kategorisinde Rüya Ustası (46k puan)
Modern Atom Teorisi Nasıl Keşfedildi
Niels Bohr adlı bir yüksek okul öğrencisi genç şöyle bir rüya görür Kendisi güneşin kızgın gazlarla dolu merkezinde duruyor ve gezegenler ince ipliklerle bağlı oldukları güneşin etrafında dönüyorlardı. Her gezegen Bohr'un yakınından geçerken bir de düdük çalıyordu. Sonra yanan gazlar soğuyup katılaştı güneş ve gezegenler uzaklaşıp gitti ve Bohr uyandı. Bu rüya Güneş Sistemi ile atom yapısı arasında bir benzerlik olduğunu gösteriyordu. Böylece atomun ilk modern tablosu ortaya çıktı. Ortada bir çekirdek (nucleus) ile bunun etrafinda dönen elektronlar... Yani modern atom teorisi bir rüya ile baslamış oluyordu.”

Rüya Bir Baska Ilim Adamının Yardımına Koşuyor
19. Asrın ortalarinda ilim adamlarını hayrete düşüren bir olayın hikayesi bilim tarihinin sayfalarında yerini aldı. Kimya ilminde büyük bir adımın atılmasına yol açan olay Alman kimyacısı Friedrich August Kekule'nin rüyasıydı.

1850 yıllarında Ingiltere'nin sisi eksik olmayan şehri Londra'da çalışmalarını sürdüren Kekule yorgun argın laboratuarından Oteline dönerken otobüste uyuyakaldı. Ve biraz sonra da rüya görmeye başladı. Rüyasında atomlar zıplayıp oynayarak karşısında dans ediyorlar bazıları da elele verip zincir şeklinde bir halka meydana getiriyorlardı.

Arabanın fren yapmasıyla Kekule uyandı. Fakat rüyası ona çok seyler ögretmişti. Gördüklerini formül haline getirip defterine kaydetti. Rüyadan yararlanarak ortaya attığı teori ile meşhur oldu ve kimya ilminde de büyük bir hamlenin öncülüğünü yaptı.

Aradan 15 sene geçti. Bir kiş günü Kekule çalışma odasının şöminesinde yanan odunların çıtırtısını dinlerken uyuyakaldı ve yine rüya görmeye başladi. Yine rüyasında atomların hoplayip zıplayarak dans etmekte olduğunu ve onları birbirine kenetleyen zincirlerin de birer yilana benzediğini gördü. Sonra yılanlardan biri aniden dönerek kendi kuyrugunu ısırdı. Bu esnada da Kekule uyanıverdi.

Böylece karbon atomlarının zincirler şeklinde halkalar meydana getirebileceğini rüya sayesinde fark edebilmişti. Bunun sonucu olarak iç yapısı çözümlenemeyen benzinin yapısı anlaşıldı

Yorumunuz

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 yorum

+3 oy
Rüya Bilgesi (148k puan)
Liz'in açtığı https://www.ruyadaruya.com/28863/ruyalar-yaraticiligi-tetikler-mi başlığını görünce aklıma buradaki konu geldi.

Güncelleyeyim dedim. Rüyaların yaratıcılık üzerinde etkisi gerçekten yadsınamaz. Günlük hayatta çözemediğimiz problemleri bazen rüyada çözeriz.

İlgili rüyalar

+6 oy
1 yorum 46 okuma
15 Mayıs Bilgi kategorisinde Daphne Uzman Yorumcu (28.4k puan) yazdı
+5 oy
0 yorum 33 okuma
+1 oy
1 yorum 21 okuma
+5 oy
0 yorum 41 okuma
+3 oy
0 yorum 33 okuma
9 Haziran 2017 Durugörü kategorisinde Kahin Rüya Yorumcusu (15.3k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 21 okuma
8 Haziran 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (46k puan) yazdı
+6 oy
0 yorum 19 okuma
26 Mayıs 2017 Bilgi kategorisinde sonsuz Rüya Ustası (46k puan) yazdı
+3 oy
0 yorum 9 okuma
27 Ekim Tabir kategorisinde Melaike4242 Rüyazede (18 puan) yazdı
+12 oy
4 yorum 126 okuma
24 Ağustos Rüya kategorisinde Karga Rüya Bilgesi (148k puan) yazdı
+4 oy
3 yorum 28 okuma
17 Ağustos Rüya kategorisinde Mgka71 Karabasan (-190 puan) yazdı
+5 oy
1 yorum 29 okuma
8 Temmuz Rüya kategorisinde magdalena Rüya Tabircisi (10.1k puan) yazdı
Rüyada Rüya Yorumu ve Analizi rüyalarınızın bilimsel ve psikolojik açıdan yorumlanmasını ve islami tabiri için bir ortam sağlar. Rüya yorum ve tabirlerine siz de destek olabilir, bilgilerinizi ve sezgilerinizi rüya görenlerle paylaşabilirsiniz.

Rüya günlüğü olan sitemizde kişiye özel rüya analizi, rüya yorumu ve rüya tabiri hizmetleri verilmektedir. Rüyalarınızı yorumlatmak için kimden yorum istediğinizi rüyanın sonuna veya etiket bölümüne ekleyebilirsiniz.

20.2k rüya

20.5k yorum

12.2k düş-ünce

2.4k üye

122 Aktif
0 Üye ve 122 misafir
Bugün : 863
Dün : 17642
Toplam : 11146078
En Aktif Üyeler
Bu hafta:
  1. mustafaharputi - 2095 e
  2. Karga - 125 e
  3. Yaren1989 - 41 e
  4. yok - 41 e
  5. Rüyazede - 38 e
  6. seli - 31 e
  7. kuzgun - 27 e
Sayfamızı beğenip, takip ediniz.

Rüya tabiri sözlüğü
Rüya yorumu, rüya tabiri, rüya görüşmeciliği ve rüya analizi gibi kişiye özel bölümlerimiz vardır. Rüyada rüya sitemizde üyelerimize özel mesaj, duvar yazıları gibi sistemler mevcuttur. Ayrıca üye olmadan da yorum ve tabir yazabilirsiniz. Uyarı: Rüya ve yorum içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir. Buradaki bilgiler sadece size farklı bir bakış açısı sağlar.
...